Masz samochód? Te 4 rzeczy pomogą Ci w razie awarii

Samochód ułatwia codzienne życie. Pozwala szybko i w komfortowych warunkach przemieszczać się z miejsca na miejsce. Niekiedy okazuje się jednak, że nawet drobna awaria pojazdu potrafi wyprowadzić całą rodzinę z równowagi, a także znacząco pokrzyżować plany. Sprawdź, jak się zabezpieczyć, aby ewentualne usterki nie były tak stresujące, a naprawienie auta nie zajmowało dużo czasu i nie pochłaniała dużej ilości pieniędzy.

4 rzeczy, które uchronią Cię przed szkodami wynikającymi z awarii samochodu

Jeśli samochód ma usterkę, Ty masz kłopot. Okazuje się jednak, że możesz zminimalizować skutki awarii, a także uchronić się przed nadmiernymi kosztami wynikającymi z takiego stanu. Poniższe porady sprawią, że jeśli dojdzie do uszkodzenia auta, będziesz wiedział, jak się zachować. Stosowanie się do nich sprawi, że zmniejszysz też ryzyko tego, że Twój budżet będzie nadszarpnięty, a Ty zostaniesz bez samochodu na wiele tygodni.

  1. Dobre ubezpieczenie

Dobrze dobrana polisa dodatkowa stanowi zabezpieczenie na wypadek awarii auta, kradzieży czy aktów wandalizmu. Możesz kupić ją w zestawie z obowiązkowym OC lub osobno. Warto sprawdzić, np. w internetowej porównywarce, która opcja najbardziej Ci się opłaca. Konkretne ubezpieczenie dobierz do swoich potrzeb, trybu życia, a także założeń budżetowych.

W razie awarii pojazdu pomocne okazują się:

  • AC — autocasco chroni pojazd oraz jego wyposażenie przed uszkodzeniem, kradzieżą czy awarią. Dzięki temu masz zapewnioną ochronę przed stratami finansowymi, wynikającymi z usterek. Pamiętaj, że TU (towarzystwa ubezpieczeniowe) mogą dowolnie kształtować zakres polis. Zwróć uwagę na OWU (ogólne warunki umowy), aby ubezpieczenie odpowiadało Twoim oczekiwaniom;
  • assistance — dobrowolne ubezpieczenie samochodu zapewnia pomoc techniczną, medyczną, informacyjną, a także wsparcie w podróży na wypadek awarii. Ubezpieczyciel zapewni Ci m.in. holowanie samochodu czy nocleg dla Ciebie i pasażerów. W tym wypadku TU również dowolnie kształtują warunki zabezpieczenia, dlatego wnikliwie je sprawdź, wybierając konkretną opcję.

Dobre ubezpieczenie chroni przed kosztami, ale to jego niejedyna zaleta. Polisa daje także poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że na wypadek zagrożenia czy kłopotów nie zostaniesz sam. Niektórzy ubezpieczyciele oferują klientom samochody zastępcze na czas naprawy pojazdów. To opcja dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na funkcjonowanie bez własnego auta.

  1. Znajomość dotycząca działania podstawowych mechanizmów w aucie

Każdy kierowca powinien znać odpowiedzi na pytania:

  • jak podłączyć akumulator?
  • jak wymienić koło?
  • jak często wymieniać płyny eksploatacyjne w pojeździe?
  • jak zabezpieczyć siebie i samochód na wypadek awarii na drodze?
  • jakie powinno być podstawowe wyposażenie samochodu?
  • jakie objawy świadczą o konieczności jak najszybszego udania się do mechanika?

Jeśli któreś z pytań pozostawiłeś bez odpowiedzi, poszukaj jej lub skonsultuj się z mechanikiem. Dzięki temu poczujesz się pewniej podczas jazdy, a także dowiesz się, jak zachować się w konkretnych sytuacjach.

Znajomość podstaw dotyczących funkcjonowania samochodu pozwoli Ci także ograniczyć wydatki. Nie musisz wzywać pomocy drogowej, kiedy pojawi się potrzeba wymiany koła lub podładowania akumulatora. W takiej sytuacji warto w bezpieczny oraz samodzielny sposób poszukać źródła problemu i dokonać koniecznej naprawy.

  1. Kontakt do zaufanego mechanika

Jeśli z Twojej polisy lub życiowego doświadczenia wynika, że najlepiej korzystać z pomocy własnego, zaufanego mechanika, to zawsze miej pod ręką kontakt do niego. W razie awarii będziesz mógł zadzwonić nie tylko po to, by umówić się na termin naprawy.

Mechanik podpowie Ci również, jak zachować się w konkretnej sytuacji. Poinformuje, co może być przyczyną usterki, a także orientacyjnie poda Ci koszt jej usunięcia. Dzięki temu będziesz wiedział, czego spodziewać się w przyszłości, a także, kiedy będziesz mógł pozwolić sobie na naprawę.

Jeśli zależy Ci na przeprowadzeniu regeneracji pojazdu w zaufanym zakładzie, pamiętaj o tym, wybierając konkretną polisę. Niektóre z nich mają bowiem zawartą klauzulę o tym, że naprawy są dokonywane jedynie w autoryzowanych serwisach lub u mechaników, z którymi TU ma zawartą stosowną umowę.

  1. Zachowanie spokoju

Ostatnia rada jest najważniejsza: jeśli zauważysz, że z samochodem jest coś nie tak, zachowaj spokój. Stres jest często naturalnym czynnikiem, który towarzyszy kierowcom podczas awarii pojazdów. To nic dziwnego. Takie zdarzenie zmienia plany, niekiedy rodzi także koszty. Jeśli jednak zachowasz spokój, będziesz działać racjonalnie. To przyspieszy naprawę i pomoże uniknąć dodatkowych szkód.

Awaria samochodu to poważny problem, który może popsuć podróż, a często także wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Jeśli jednak zadbasz o dobre ubezpieczenie, znajomość podstawowych mechanizmów w pojeździe, a także kontakt do mechanika, cała sytuacja będzie znacznie łatwiejsza. To z kolei ułatwi zachowanie spokoju i uniknięcie niezdrowego stresu.