Jak zabezpieczyć samochód przed gradem?

Jednym z najniebezpieczniejszych zjawisk dla naszych samochodów jest grad. Może zniszczyć on karoserię, czy też w mgnieniu oka wybić szyby. Aby dowiedzieć się, jak chronić samochód przed gradobiciem, oraz jak usunąć jego skutki, przeczytaj nasz artykuł.

Grad jest niebezpieczny nie tylko dla kierowców poruszających się po drogach. Także zaparkowane i niechronione pojazdy mogą bardzo mocno ucierpieć, zwłaszcza gdy kule gradu mają duże rozmiary, a gradobicie jest intensywne.

Jak skutecznie zabezpieczyć auto przed gradem?

Idealnym rozwiązaniem podczas gradu jest umieszczenie auta w garażu lub na parkingu podziemnym. Niestety nie każdy może mieć taki komfort. Gdy gradobicie zaskoczy Cię podczas podróży samochodem, możesz zaparkować na przykład na zadaszonym parkingu, lub pod wiatą.

Najłatwiejszą i najszybszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to przynieść z domu koc lub kołdrę, a następnie rozłożyć je na całej powierzchni samochodu. Najpierw przykryj dach, ponieważ jest to największy element i najtrudniejszy do późniejszej ewentualnej wymiany lub naprawy.

Umieszczając koce lub kołdry na samochodzie, zatrzaśnij na nich drzwi i bagażnik. W ekstremalnych sytuacjach możesz zastosować dywaniki samochodowe, kładąc je na dach lub szyby. Możesz również użyć podkładki do bagażnika, jeśli ją masz. Gumowe maty i nakładki sprawdzą się nawet w sytuacji, gdy nie masz koca, gdyż przynajmniej częściowo ochronią karoserię pojazdu przed gradem. Jeszcze lepszym pomysłem jest zakup specjalnej osłony przeciwgradowej. W sprzedaży dostępne są modele o różnych rozmiarach, pasujące na wiele rodzajów aut. Kupując taki gadżet, zwróć uwagę na jego grubość – im jest grubszy, tym lepsza ochrona auta.

A co zrobić, gdy już dojdzie do zniszczeń?

Jeżeli nie zdążyłeś lub nie byłeś w stanie zabezpieczyć swojego samochodu przed gradem, to czekają Cię zapewne spore wydatki. Grad może powodować wgniecenia karoserii, pękanie szyb, reflektorów, jak i wszelkiego rodzaju uszkodzenia lakieru oraz lusterek bocznych. Tak zniszczone nadwozie jest podatne na powstawanie korozji, dlatego trzeba jak najszybciej zająć się jego naprawą. W innym razie może pojawić się rdza, a jej usunięcie jest jeszcze bardziej kosztowne i czasochłonne.

Usuwanie szkód wyrządzonych przez gradobicie obejmuje prostowanie wgnieceń powierzchniowych, a w niektórych przypadkach wymaga także użycia wypełniaczy. Niestety mogą pozostać ślady, a odnowiony lakier będzie mniej odporny na uszkodzenia. Samochód również straci na wartości, co odczujesz, gdy będziesz próbował go sprzedać. Koszt takiej naprawy także nie jest mały i waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, ale często jest to jedyna możliwa metoda naprawy. Z ciężkim sercem będziesz musiał za to zapłacić z własnej kieszeni. Chyba że wykupisz polisę Smart Casco w LINK4.

Wybierz Smart Casco w LINK4!

Ubezpieczenie Smart Casco w LINK4 to forma polisy Autocasco, którą możesz dostosować do swoich potrzeb. Nie musisz kupować pełnego AC, aby chronić swój pojazd na przykład przed działaniem gradu. W przypadku tej polisy to Ty wybierasz ryzyka, przed skutkami których chcesz chronić swój pojazd. Do wyboru masz trzy warianty: żywioły, kradzież, oraz szkoda całkowita. Możesz je ze sobą łączyć, aby jeszcze bardziej zwiększyć ochronę ubezpieczeniową swojego pojazdu.

Zabezpieczenie przed gradem – podsumowanie

Ochrona samochodu przed gradem nie jest trudna, jednak wymaga szybkiego działania, zwłaszcza gdy nie dysponujesz garażem lub zadaszoną wiatą. Jednak by nie ponosić samemu kosztów naprawy karoserii, zachęcamy cię do odwiedzenia strony LINK4.pl i wykupienia polisy Smart Casco.

Wybrany wariant ubezpieczenia Smart Casco dostępny w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl

Artykuł powstał we współpracy z LINK4.