Jazda służbowym autem a zwolnienie lekarskie

Jazda służbowym autem a zwolnienie lekarskie

Służbowe auto wykorzystywane jest przede wszystkim w celach zawodowych. Czy jednak można z niego korzystać w trakcie zwolnienia lekarskiego? Jeśli masz taki dylemat, odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Otrzymałeś do dyspozycji samochód służbowy i zastanawiasz się, czy na L4 masz obowiązek zwrócić go do firmy? To kluczowa informacja, ponieważ auto często służy pracownikom także do celów prywatnych i jeśli ty również możesz je użytkować po godzinach pracy, konieczność oddania go pozbawi cię środka lokomocji. Wszystkie informacje dotyczące korzystania z auta powinny zostać określone w umowie jeszcze przed jego przekazaniem pracownikowi.

Kto może jeździć samochodem służbowym?

Samochód służbowy to narzędzie pracy osób na stanowiskach przedstawiciela handlowego, dostawcy czy kuriera. W takim przypadku firma przekazuje pojazd swojemu pracownikowi, by realizował zadania zawodowe czy świadczył usługi. Bywa również, że po zakończonym dniu pracy może korzystać z auta prywatnie, ale tu wymagana jest wyraźna zgoda pracodawcy. Samochód służbowy często otrzymują do dyspozycji wybrani pracownicy firmy, zwykle zajmujący stanowiska kierownicze. 

Firmy zazwyczaj pilnują, by pracownicy nie udostępniali aut osobom trzecim (na przykład członkom rodziny). Nadal bowiem mogą ponosić odpowiedzialność za szkody komunikacyjne, gdy poszkodowany zwróci się do nich ze swoimi roszczeniami. Druga kwestia to leasing lub wynajem – przekazanie samochodu osobie niezatrudnionej stanowi złamanie zasad umowy i może skutkować jej wypowiedzeniem. Aby zminimalizować takie ryzyko, przedsiębiorstwa wprowadzają zapisy, które mają chronić je przed skutkami nieodpowiedzialnych zachowań pracowników.

Warunki korzystania z samochodu służbowego

Takie warunki może precyzować polityka flotowa firmy, wprowadzająca na przykład limit przejechanych kilometrów. Poza tym zasady, na jakich pracownik korzysta z samochodu służbowego, powinny być określone w umowie, poprzez wprowadzenie odpowiedniego zapisu. Zwykle jest to klauzula, że pracownikowi przysługuje auto służbowe w okresie trwania stosunku pracy. Oczywiście pracodawca może wprowadzić też zapis dotyczący jazdy samochodem służbowym na L4. 

Mimo że są to sytuacje marginalne, warto wiedzieć, że e zwolnienie lekarskie znakomicie sprawdzi się w podbramkowej sytuacji. Można je uzyskać bez wychodzenia z domu, a informacja o absencji pracownika od razu trafia do przełożonego oraz ZUS. Nie trzeba dostarczać papierowych zaświadczeń, wszystko jest w systemie, a ty skupiasz się na powrocie do zdrowia.

Jazda służbowym autem a zwolnienie lekarskie – najważniejsze informacje

Jeżeli samochód służbowy został oddany do dyspozycji na czas trwania stosunku pracy, zwolnienie lekarskie nie odbiera prawa do korzystania z niego. Niezależnie od tego, czy pracownik otrzyma L4 na jeden dzień, czy dłuższe. Upewnij się jednak, jak to wygląda w twojej firmie.

Poszukaj zapisu w swojej umowie, który mówi o zasadach korzystania z samochodu służbowego w trakcie zwolnienia lekarskiego. Być może przy dłuższej nieobecności (na przykład powyżej 30 dni) pracodawca zastrzega konieczność zwrócenia go firmie? Jednak standardowe zwolnienie lekarskie nie powinno tym skutkować. Jeśli nie znajdziesz takiego punktu, jako osoba zatrudniona masz prawo korzystać z udostępnionego ci samochodu służbowego na dotychczasowych zasadach, nawet jeżeli przełożony twierdzi inaczej. Sytuacja tego typu na pewno nie jest przyjemna i negatywnie wpływa na relacje, dlatego coraz więcej firm stara się prowadzić przejrzystą politykę flotową, przewidując wszystkie możliwe zdarzenia.

Jazda samochodem służbowym na L4 – podsumowanie

Kwestia „jazda samochodem służbowym a zwolnienie lekarskie” pozostaje otwarta. Co do zasady pracownik, który w ramach swojej umowy otrzymał taki bonus, nie może zostać go pozbawiony bez żadnego powodu. Zupełnie inaczej wygląda ta sytuacja, jeśli w umowie znalazł się zapis dotyczący korzystania ze służbowego auta na L4. Wtedy należy dostosować się do postanowień, na które wcześniej została wyrażona zgoda obu stron.