wypadki drogowe

Wypadki drogowe — jak ich uniknąć?

Mimo aktualnie wysokiego taryfikatora kar oraz ogólnopolskich kampanii wypadki drogowe wciąż zbierają żniwa na drogach. Ginie w nich ogromna liczba osób, co czyni transport samochodowy jednym z najniebezpieczniejszych. Nawet najostrożniejsza jazda może czasami nie wystarczyć, żeby uniknąć stłuczki. Przyczyną ich jest jednak niestety prawie zawsze błąd ludzki, brawura i brak ostrożności.

W serwisie Ratownikmed.pl dowiesz się, jakie są najczęstsze urazy podczas wypadków drogowych.

Wypadki drogowe w wyniku brawury

Niestety, w statystykach sprawców wypadków prym wiodą młodzi kierowcy. Często gubi ich brawura, chęć zaimponowania oraz brak doświadczenia i wyobraźni. Jeżdżą szybko i nieprzewidywalnie, nie stosują się do znaków oraz nie dostosowują prędkości do warunków na drodze. Krótki okres posiadania uprawnień sprawia, że nie wiedzą jeszcze jak samochód zachowa się na drodze mokrej czy oblodzonej, nie straszna im także zaburzająca widoczność mgła. Niestety, w przypadku kolizji często ofiarami są niewinni uczestnicy ruchu, którzy niestety nie uniknęli lekkomyślnego kierowcy.

Wypadki drogowe — najważniejsze informacje

Znaki stopu nigdy nie powinny być ignorowane, ale kiedy tak jest, często wynikiem są poważne wypadki samochodowe. Każdego roku dochodzi do tysięcy wypadków samochodowych, ponieważ jeden kierowca przejechał znak stop. Wiele wypadków dachowania i wypadków samochodowych z uderzeniem bocznym wynika z kierowców, którzy przejeżdżają przez znaki stop. 

Wypadek drogowy to nagłe zdarzenie powstałe, gdy dany pojazd zderzy się z innym pojazdem, obiektem lub osobą podczas przejazdu. Ruch drogowy jest jedną z głównych przyczyn śmierci na całym świecie. Szkoda, że przy wysokim ryzyku wzięcia udziału w wypadku drogowym wielu użytkowników dróg nadal przedstawia ignorancję podczas jazdy. Jazda w świetle dziennym może być niebezpieczna, ale jazda w nocy prawie podwaja ryzyko wypadku samochodowego. Kiedy nie widzisz, co jest przed tobą, nie wiesz, czego się spodziewać, gdy jedziesz w tym kierunku. Gdy słońce zachodzi, twoja świadomość drogi i samochodów wokół ciebie musi wzrosnąć.

Jazda samochodem jest jedną z najpopularniejszych form transportu, ponieważ jest wygodna i łatwa do prowadzenia przez większość dorosłych. Chociaż jest to popularna metoda podróżowania, nie jest pozbawiona ryzyka. Niestety, każdego roku na drogach dochodzi do tysięcy wypadków, a podczas gdy wiele z nich jest tylko niewielkich, wiele osób traci również życie. Jeśli chcesz mieć pewność, że jeździsz bezpiecznie, powinieneś zrozumieć niektóre z najczęstszych przyczyn wypadków, aby upewnić się, że sam unikasz tych błędów.

O tym warto pamiętać!

Wiele wypadków jest spowodowanych błędem ludzkim, dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność podczas jazdy i unikać tych typowych błędów. Nawet najbardziej ostrożni kierowcy mogą brać udział w wypadkach, więc jeśli jesteś ostrożnym kierowcą i zdarzy się wypadek, który nie jest twoją winą, prawdopodobnie będziesz potrzebować pomocy adwokata. Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków jest rozproszenie uwagi podczas jazdy. Tymi rozpraszaczami mogą być telefony, jedzenie i picie, a nawet inni pasażerowie. Nowoczesne samochody zostały zaprojektowane tak, aby znacznie ułatwić zmianę muzyki i odbieranie połączeń, dzięki ustawieniom Bluetooth i zestawu głośnomówiącego. Niestety, tak wielu kierowców nadal korzysta z telefonów komórkowych podczas jazdy, nawet z przepisami przeciwko temu.

Telefony powinny być trzymane w milczeniu i poza zasięgiem ręki, jeśli czujesz, że będziesz kuszony, aby na nie spojrzeć. Jeśli musisz korzystać z telefonu, zawsze zatrzymuj się w bezpiecznym miejscu, aby to zrobić, zanim spojrzysz na telefon. Nawet szybki rzut oka na telefon może spowodować wypadek. Oderwanie wzroku od drogi, nawet na kilka sekund, oznacza, że możesz przegapić zagrożenia na drodze. Jedzenie i picie powinno odbywać się również wtedy, gdy znajdujesz się w bezpiecznym miejscu postoju, a pasażerowie nie powinni rozpraszać Cię tak bardzo, że odrywasz wzrok od drogi. Jazda wymaga pełnej uwagi, obu rąk na kierownicy i umysłu skupionego na zadaniu. Podczas gdy większość z nas lubi mówić, że jesteśmy ostrożnymi kierowcami, wielu przyzna się do przekroczenia prędkości, przejechania przez bursztynowe lub czerwone światło lub uruchomienia znaków stop, gdy się spóźnią. Wszystkie te rzeczy są klasyfikowane jako lekkomyślna jazda, a spóźnianie się na cokolwiek nie jest wymówką! Odczekanie tych dodatkowych kilku minut i jazda z ograniczeniem prędkości może być różnicą między życiem a śmiercią.