Kluczyki dla nowego posiadacza samochodu.

Jak korzystnie sprzedać samochód?

Każdy z nas sprzedając samochód, chce za swoje auto uzyskać jak najwyższą cenę. Niezależnie od tego, czy sprzedajemy samochód na giełdzie samochodowej, czy wystawiamy ogłoszenie online, na wartość samochodu ma wpływ wiele czynników. Zatem jak sprzedać samochód szybko, skutecznie i korzystnie? Gdzie wystawić auto na sprzedaż? Sprawdź!

Gdzie można sprzedać samochód?

Kiedy już zapadnie decyzja o sprzedaży samochodu sposobów na zbycie pojazdu jest wiele. Oto najważniejsze z nich:

  • Giełda

Największą popularnością giełdy cieszyły się w latach dziewięćdziesiątych. Obecnie ruch na nich jest dużo mniejszy niż kilkadziesiąt lat wcześniej. Niemniej jednak są jeszcze miejsca, gdzie handel na giełdach kwitnie. Zwykłe giełdy samochodowe otwarte są tylko w soboty lub tylko w niedziele. Wjazd jest płatny i waha się od 15 złotych do około 40 złotych. Jadąc na giełdę, warto przygotować auto tak, aby było atrakcyjne dla klienta. Generalny porządek w środku, umycie i nawoskowanie nadwozia to podstawa, bo czysty samochód zdecydowanie lepiej będzie się prezentował i zrobi znacznie lepsze wrażenie na kliencie.

  • Ogłoszenie w prasie

Kolejnym sposobem sprzedaży samochodu jest ogłoszenie w lokalnej prasie. Minusem tej formy jest koszt, ponieważ opłata uzależniona jest od powierzchni zajmowanej przez ofertę. Sprzedający zatem ogranicza się do podania tylko podstawowych danych dotyczących pojazdu, czyli marki i modelu auta, roku produkcji, pojemności silnika oraz numeru telefonu.

  • Ogłoszenie w internecie

Ogłoszenia w sieci mają zdecydowanie największy zasięg. Do wyboru jest dużo serwisów ogłoszeniowych o zasięgu lokalnym, jak i takich, na których znajdziemy ogłoszenia z całej Polski. W części z nich dodanie ogłoszenia jest darmowe, jednak większość z nich pobiera drobne opłaty. Zamieszczając ofertę sprzedaży samochodu w internecie, należy pamiętać o bieżącym kontrolowaniu i uzupełnianiu ogłoszenia, to jest o czytaniu komentarzy i udzielaniu odpowiedzi na pytania potencjalnych klientów.

  • Skup samochodów

Nie każdy wie, jak sprzedać samochód za pośrednictwem internetu. Dla osób, które na co dzień nie mają kontaktu z internetem, nie będzie to łatwe ani szybkie. Oferty na portalu wymagają dodania dokładnego opisu samochodu oraz zdjęcia, co nawet dla osoby znającej podstawową wiedzę z zakresu obsługi portali aukcyjnych może stanowić wyzwanie. Wielu posiadaczy pojazdów czasami po prostu nie ma czasu na wyżej wymienione rzeczy. Dlatego zamiast złożonego i niejednokrotnie czasochłonnego procesu sprzedaży można skorzystać z pośrednictwa firmy zajmującej się skupem aut. Wystarczy wykonać telefon i umówić się na oględziny samochodu i wycenę, która z reguły jest darmowa.

Skupy samochodów zajmują się odkupywaniem pojazdów od osób, które chcą się ich pozbyć, dlatego mogą to być nie tylko sprawne auta, ale również lekko uszkodzone lub powypadkowe. Mogą to być auta z młodszych roczników, jak i te całkiem stare. Reasumując, takie firmy skupują samochody niezależnie od marki czy modelu, w każdym wieku i stanie technicznym. Sprzedaż samochodu jest szybka, a otrzymanie gotówki za samochód następuje od ręki lub zostaje przelana na konto bankowe w dniu podpisania umowy kupna – sprzedaży pojazdu.

Skup aut to opcja dla osób chcących sprzedać samochód szybko i wygodnie, gdyż odciąża sprzedającego z większości formalności związanej ze sprzedażą auta.

Jak przygotować samochód do sprzedaży?

Od tego, jak przygotowany został samochód do sprzedaży, rzutuje na jego cenę oraz jak długo będzie trwała sprzedaż. Zatem na co zwrócić szczególną uwagę:

  • Wygląd samochodu

Niezależnie od tego, czy samochód zostanie wystawiony w internecie, czy chcemy sprzedać go na giełdzie, czy też w skupie aut warto zadbać, aby było ono czyste zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Myjąc samochód, należy zwrócić uwagę na takie detale jak okolice listew, felgi czy opony. Po dokładnym umyciu karoserii należy ją nawoskować i wypolerować. Można to zrobić na myjni lub ręcznie w domu. Warto zdecydować się na wosk koloryzujący, który usunie niedoskonałości w formie niewielkich rysek.

Sprzątanie wnętrza samochodu należy rozpocząć od wyrzucenia czy schowania do garażu niepotrzebnych rzeczy takich jak ładowarki, drzewka zapachowe, kable rozruchowe. Dokładne odkurzenie i umycie wszystkich plastikowych części sprawi, że samochód od razu lepiej będzie się prezentował. W przypadku brudnych lub zużytych pokrowców warto pomyśleć o ich wymianie.

  • Dokumentacja

Nowy posiadacz samochodu doceni fakt, gdy wraz z samochodem dostanie dokumentację poświadczającą jego historię oraz potwierdzenie przeprowadzonych napraw i inwestycji.

  • Cena pojazdu

Ustalając cenę, warto przyjrzeć się ofertom w serwisach ogłoszeniowych dotyczących tej samej marki, modelu i rocznika i przebiegu samochodu. Dzięki tej metodzie w przybliżeniu można ocenić wartość pojazdu. Na cenę wpływa również pochodzenie samochodu (za auto krajowe z małym przebiegiem i pełną historią można dostać nawet 30% więcej).

Przygotowanie samochodu do sprzedaży to podstawa.

Sprzedaż samochodu – formalności

Obowiązkiem sprzedającego samochód jest zgłosić ten fakt do wydziału komunikacji w ciągu 30 dni. Niepowiadomienie o sprzedaży samochodu w wyznaczonym terminie grozi karą pieniężną od 200 złotych do 1000 złotych. Zgłoszenie należy złożyć w wydziale komunikacji, w którym dokonano rejestracji pojazdu.

Kolejnym krokiem jest poinformowanie firmy ubezpieczeniowej. Należy to zrobić w ciągu 14 dni od daty sprzedaży auta, aby obowiązek zapłaty kolejnych rat składki przeszedł na nabywcę pojazdu. Warto pamiętać, że do dnia zgłoszenia sprzedaży auta za ewentualną szkodę komunikacyjną jego nabywcy odpowiada również poprzedni właściciel. Przeniesienie ubezpieczenia OC jest bezpłatne.

Zgłoszenie sprzedaży samochodu w Urzędzie Skarbowym nie jest wymagana, jeśli mówimy o czynności cywilnoprawnych (umowa kupna – sprzedaży pojazdu).

Co powinna zawierać umowa sprzedaży auta?

Przy sporządzaniu umowy kupna – sprzedaży pojazdu można skorzystać z gotowych wzorów dostępnych na stronach internetowych. Należy jednak pamiętać, aby dokument zawierał:

  • datę i miejsce zawarcia umowy,
  • dane sprzedające i kupującego (adres, PESEL, numer dowodu osobistego),
  • opis samochodu, czyli marka, model, rok produkcji, karta pojazdu, numer nadwozia, numer rejestracyjny, przebieg i kolor,
  • cenę, za jaką został sprzedany samochód,
  • datę przekazania samochodu,
  • oświadczenie sprzedającego, że auto jest pozbawione wad technicznych,
  • oświadczenie kupującego, że jest świadomy stanu technicznego auta,
  • odręczne podpisy,

Co wpływa na cenę pojazdu?

Nawet nowy samochód tuż po wyjeździe z salonu traci 10% swojej wartości, ponieważ już od pierwszych przejechanych kilometrów należy je uznać za używane. Z każdym kolejnym tysiącem przejechanych kilometrów i każdym rokiem użytkowania wartość auta maleje.

Na proces utraty wartości pojazdu wpływa wiele czynników, do tych najważniejszych należą:

  1. Marka i model – niezależnie od producenta, gdy na rynek wchodzi nowa wersja auta, starsza traci na wartości.
  2. Cena wyjściowa – luksusowe marki tracą na wartości najszybciej i najwięcej.
  3. Pochodzenie – auta pochodzące z Polski z udokumentowaną historią mają największą szansę na szybką sprzedaż.
  4. Przebieg – powinien być jak najniższy.
  5. Bezwypadkowość – to czy auto brało udział w wypadku na ogromne znaczenie i znacznie obniża jego wartość.
  6. Liczba właścicieli – im więcej osób było właścicielem samochodu tym większy wpływ na jego cenę.
  7. Silnik – szybciej można sprzedać samochód na benzynę niż diesla.
  8. Historia serwisowania – pełna i udokumentowana historia pojazdu to ogromny plus przy sprzedaży auta.
  9. Wyposażenie – za najcenniejszy atut można uznać sprawnie działającą klimatyzację.
  10. Kolor – łatwiej sprzedać auto w standardowych kolorach takich jak czerń, biały czy srebrny niż żółty, czy różowy.
Kolor ma znaczenie przy sprzedaży samochodu.

Podsumowanie

Sprzedaż auta nie zawsze jest łatwa i szybka. Warto skorzystać z kilku źródeł sprzedaży samochodu jednocześnie, co zwiększy szanse na szybsze zbycie samochodu.