Najlepsza odzież motocyklowa – na co zwrócić uwagę?

O bezpieczeństwie i komforcie jazdy motocyklem decydują różne czynniki. Niezwykle ważną rolę w tym kontekście odgrywa odpowiednio dobrana odzież, która jest absolutnie koniecznym elementem ekwipunku każdego wielbiciela jazdy dwoma kółkami. Jak zatem wybrać taką, która w praktyce będzie najlepsza?

Odzież motocyklowa – dopasowanie to podstawa!

Najlepsza odzież motocyklowa to taka, która jest dopasowana do konkretnego motocyklisty. Oznacza to, że jej wybór jest bardzo indywidualną sprawą. Kurtka, spodnie, obuwie, protektory – to wszystko należy wybierać, mając na uwadze własne uwarunkowania fizyczne. Poszczególne elementy stroju trzeba zatem przymierzyć – ma to szczególne znaczenie w sytuacji, kiedy ktoś kupuje strój na motocykl po raz pierwszy. Prawidłowo dobrany strój poznaje się po tym, że nie krępuje on ruchów, ale nie może być też zbyt luźny. Trzeba się w nim czuć swobodnie i w pełni komfortowo.

Odzież motocyklowa – na jaką porę roku?

Jednym z kluczowych kryteriów wyboru odzieży motocyklowej jest to, w jakich warunkach pogodowych będzie ona używana. Na rynku dostępne są trzy rodzaje odzieży, a mianowicie odzież 1-warstwowa, 2-warstwowa oraz 3-warstwowa. Ubrania 1-warstwowe powstały z myślą głównie o okresie letnim. Przeważnie składają one z warstwy wierzchniej oraz ze wstawek. Warstwa wierzchnia jest najczęściej nylonowa. Wstawki natomiast są wykonane z airmesh’u – jeśli chodzi o kurtki, umieszcza się na klatce piersiowej, plecach oraz przedramionach, a w przypadku spodni ulokowane są na łydkach lub udach. Co się z kolei tyczy odzieży 2-warstwowej, to jest ona przeznaczona zarówno na nieco chłodniejsze, jak i na cieplejsze dni – w zależności od wybranych modeli kurtek i spodni. Ubrania 2-warstwowe dedykowane do jazdy przy wyższych temperaturach są bardzo podobne do 1-warstwowych – z tą różnicą, że mają one specjalną warstwę zapewniającą ochronę przed wiatrem. Z kolei ubrania 3-warstwowe są najbardziej ergonomiczne ze wszystkich ubrań na motocykl. Zewnętrzna warstwa jest wyposażona w stosunkowo dużą ilość paneli wentylacyjnych – plus jest taki, że pozostałe dwie warstwy da się wypiąć, więc latem jazda w takiej odzieży to sama przyjemność.

Odzież motocyklowa – tekstylna czy skórzana?

Sporym dylematem, jaki należy rozstrzygnąć przy zakupie odzieży motocyklowej, jest dokonanie wyboru pomiędzy modelami tekstylnymi a skórzanymi. Często można zetknąć się z opiniami ekspertów, którzy są zdania, że odzież skórzana jest bezpieczniejsza. Wynika to m.in. z tego, że zintegrowane ochraniacze są bardziej wytrzymałe i stabilniejsze, co przy upadku na asfalt może okazać się bezcenne. Odzież tekstylna zapewnia zaś lepszy komfort jazdy, o czym motocykliści przekonują się zwłaszcza w upalne lub deszczowe dni. Tekstylne kurtki i spodnie są lżejsze niż ich skórzane odpowiedniki.

Odzież motocyklowa – co pod kurtkę i spodnie?

Wierzchnie ubrania na motocykl to nie wszystko. Motocyklista musi też zaopatrzyć się w odzież i bieliznę termiczną, które założy pod wierzchni strój. Latem ubrania te przyjemnie chłodzą, a w chłodniejsze dni ogrzewają.