świeżość podczas jazdy

Jak zawsze czuć się świeżo podczas jazdy samochodem? Sprawdzone sposoby, które warto wypróbować

Długie godziny spędzone za kierownicą są niezwykle męczące. Trudno wtedy czuć się świeżo i wyglądać jak spod igły. Są jednak sprawdzone sposoby, które ograniczą pocenie się, a także poprawią twoje samopoczucie.

Ten problem jest szczególnie odczuwalny latem, kiedy pojawiają się upały. Nagrzane wnętrze auta zaparkowanego pod gołym niebem staje się prawdziwą sauną. Wystarczy kilka chwil w takim wnętrzu, by spłynąć potem. Poza tym nie wszystkie samochody mają klimatyzację, więc dłuższa podróż w takich warunkach stanowi prawdziwe wyzwanie. Co można zrobić, by stała się choć trochę znośniejsza?

Pocenie się w samochodzie. Pomocne akcesoria

Jeżeli chcesz uniknąć pocenia się, przed podróżą wybierz skuteczny antyperspirant, który je zablokuje. Oprócz niego pomocne mogą okazać się dostępne na rynku akcesoria. Wśród nich warto wymienić pokrowiec na kierownicę. To świetny sposób na to, by wzmocnić uchwyt, a także, by ograniczyć ślizganie się na niej spoconych dłoni. Wtedy manewry wykonujesz pewniej i sprawniej.

Kolejna przydatna rzecz to mata, która ogranicza pocenie się ciała podczas jazdy autem. Powinny w nią zainwestować osoby spędzające długie godziny za kółkiem. Taki przedmiot pochłania nadmiar potu i sprawia, że nie gromadzi się on na ciele. Może to być skuteczne rozwiązanie, ale tylko wtedy, kiedy kierowca i pasażerowie zadbają o codzienną higienę.

Dbaj o higienę i dobre ubranie

Nawet najbardziej skomplikowane technologie i najlepsze kosmetyki nie będę skuteczne, jeżeli ktoś nie myje się regularnie. Ochrona przed potem to nie tylko aplikowanie dezodorantów lub antyperspirantów, ale codzienne czynności takie jak prysznic i pranie ubrań. To podstawa higieny, o której nadal wielu osobom trzeba przypominać. Oprócz tego warto zwracać uwagę na to, co zakładasz na siebie przed podróżą. Przede wszystkim wybieraj luźne ubrania, które są wykonane z naturalnych materiałów – to rozwiązanie jest nie tylko wygodne, lecz także dobre dla ciała. Skóra łatwiej oddycha, dzięki czemu wydzielanie potu nie powinno być tak intensywne, nawet gdy panuje wyższa temperatura. 

Dlaczego pot wydziela nieprzyjemny zapach?

Warto zaznaczyć, że pocenie się jest istotnym etapem procesu termoregulacji. Ludzkie ciało utrzymuje bowiem stałą temperaturę, więc organizm musi w jakiś sposób pozbywać się nadmiaru ciepła. Chłodzi się właśnie dzięki wydzielaniu potu przez gruczoły potowe. Można wyróżnić dwa ich rodzaje – ekrynowe (występują na całym ciele) oraz apokrynowe (znajdują się tylko na częściach, które są owłosione).

Pot wydzielany przez gruczoły ekrynowe nie ma zapachu. Zupełnie inaczej jest w drugim przypadku. Pocąc się pod pachami i w miejscach intymnych, ludzie wydzielają charakterystyczną, nieprzyjemną woń. Dzieje się tak, ponieważ oprócz wody ten rodzaj potu zawiera produkty przemiany materii, takie jak białka. Przez to wokół gruczołów apokrynowych gromadzi się najwięcej bakterii, co powoduje brzydki zapach.

Dezodorant czy antyperspirant – co się sprawdzi podczas długiej podróży samochodem?

Na rynku dostępne są kosmetyki, które pomagają poradzić sobie z poceniem. To przede wszystkim dezodoranty i antyperspiranty. Nie każdy jednak wie, na czym polega różnica między nimi. W składzie antyperspirantu bardzo często można znaleźć chlorek glinu, który czasowo zamyka gruczoły potowe, ograniczając ich pracę. Natomiast dezodorant jest środkiem, który nie zapobiega poceniu, a jedynie niweluje brzydką woń potu. Co zatem zabrać w podróż? Można sięgnąć po antyperspirant z zapachową nutą.

Chcesz czuć się świeżo? To warto mieć!

Prysznic i antyperspirant lub dezodorant dają ochronę, która w ciągu dnia maleje. Dlatego podczas podróży warto mieć przy sobie kosmetyczkę z podstawowymi produktami higienicznymi. Na pewno warto mieć przy sobie nawilżane chusteczki – w drogeriach można znaleźć szeroką ich gamę (antybakteryjne, myjące, do miejsc intymnych itp.) – mgiełki odświeżające czy też suchy szampon. Taki niewielki pakiet będzie odpowiedni zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Osoby, które spędzają dużo czasu w podróży czy często prowadzą samochód na długich trasach wiedzą, że podstawą dobrego samopoczucia jest zachowanie higieny. Pomagają w tym sprawdzone kosmetyki oraz codzienne zabiegi higieniczne, jak regularne odświeżanie ciała.