nowoczesny samochód na drodze

Jak dobrać odpowiedni prostownik do akumulatora?

Siarczysty mróz, długi postój czy włączone światła, radio itd. mogą doprowadzić do rozładowania akumulatora w aucie. Jeżeli rozruch silnika okaże się niemożliwy, trzeba skorzystać z prostownika samochodowego. Dowiedz się, jak prawidłowo doładowywać ogniwa!

W uproszczeniu – akumulator zasila całą elektronikę w aucie. Samochody elektryczne również posiadają osobny akumulator rozruchowy – w trakcie jazdy ładuje go energia z baterii litowo-jonowej. W autach spalinowych to zadanie wykonuje alternator. Jeżeli poziom naładowania spadnie poniżej określonego poziomu, nie będziesz w stanie uruchomić silnika. Prostownik samochodowy należy dopasować do parametrów konkretnego akumulatora – elektrolitu, napięcia znamionowego, prądu rozruchowego i pojemności. Niektóre modele posiadają dodatkowe funkcje, poszerzające walory użytkowe i ułatwiające korzystanie z ładowarki.

Podstawowe rodzaje prostowników do akumulatorów samochodowych

Każdy akumulator ma ogniwa, które konwertują energię chemiczną elektrolitu na prąd elektryczny. W motoryzacji wykorzystuje się przede wszystkim baterie kwasowe, kwasowo-ołowiowe i żelowe (AGM). Podstawowym zadaniem ładowarki akumulatorowej jest zamiana prądu zmiennego z sieci w stały, który uzupełni poziom energii w baterii. Prostowniki samochodowe można podzielić na 2 główne grupy:

  • ładowarki standardowe/tradycyjne – transformator bez elektroniki, do akumulatorów kwasowych i kwasowo-ołowiowych. Prosta budowa, niska cena, ale mogą wymagać dodatkowych zabezpieczeń ogniw/samochodu przed przeciążeniem i zwarciem;
  • prostowniki mikroprocesorowe – zaawansowane urządzenia do wszystkich typów elektrolitu w akumulatorach. W dużym stopniu automatyzują proces ładowania baterii. Użytkownik nie musi dbać o odłączanie akumulatora przed przeładowaniem, a pomyłka przy nieprawidłowym podłączeniu klem nie będzie równoznaczna ze zniszczeniem ogniw.

Parametry prostownika – najważniejsze elementy specyfikacji technicznej

Mikroprocesorowy prostownik samochodowy jest w stanie rozpoznać typ akumulatora i dopasować parametry ładowania do ogniw. Naturalnie najpierw ładowarka musi obsługiwać odpowiedni zakres. W przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych i standardowych prostowników konieczne jest staranne dopasowanie. Przy wyborze zwróć uwagę na:

  • napięcie wyjściowe prostownika samochodowego. Identyczne jak w akumulatorze.
  • szczytowy prąd ładowania;
  • skuteczny prąd ładowania – optymalnie 10% pojemności akumulatora (np. 10 A dla baterii 100 Ah);
  • napięcie zasilające – prostownik, który pracuje przy napięciu innym, niż standardowe 230 V z gniazdka, może wymagać podłączenia dodatkowego transformatora.

Osobną kwestią jest jakość wykonania urządzenia oraz dołączonych przewodów rozruchowych. Kable powinny być odporne na zginanie, duże znaczenie ma też ich grubość oraz splot. Trudno oczekiwać, by tania ładowarka akumulatorów samochodowych nieznanego producenta działała równie sprawnie i niezawodnie, co urządzenie renomowanej firmy.

Odpowiedni prostownik do akumulatora zapewni dodatkowe funkcje

Potrzebujesz urządzenia maksymalnie funkcjonalnego i uniwersalnego, które pomoże ci także w przedłużeniu żywotności baterii? Poszukaj prostownika samochodowego, który umożliwia:

  • szybki rozruch;
  • błyskawiczne ładowanie (funkcję boost);
  • odsiarczanie ogniw (ładowanie pulsacyjne);
  • regenerację akumulatora;
  • regulację parametrów prądu.

Prostownik do akumulatora samochodowego może być wyposażony m.in. we wskaźniki napięcia i natężenia, wentylator, stabilizator oraz ogranicznik prądu rozruchowego. Niezbędne informacje prezentowane są analogowo lub na ekranie LCD. Dla niektórych liczą się także waga i rozmiar ładowarki. Najlepiej nie dopuszczać do nadmiernego rozładowania baterii, by nie musieć korzystać z prostownika samochodowego.