Dlaczego zaleca się sadzenie drzew przy drogach?

Dlaczego zaleca się sadzenie drzew przy drogach?

Każdy z kierowców z pewnością zauważył, że coraz częściej przy polskich drogach pojawiają się drzewa. Zwykle kierowcy uważają je za dość problematyczne, gdyż w razie wypadku czy kolizji drogowej, mogą one być powodem większych urazów oraz zniszczeń. Wobec tego dlaczego tak często sadzi się drzewa przy drodze?

Drzewa przy drodze – problem czy szansa dla kierowców?

Kierowcy różnie interpretują i odnoszą się do drzew przy drodze. Nie da się ukryć, że przysłowiowy punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia. Niektórzy jasno wskazują na fakt, że drzewa przy drodze są o wiele większym zagrożeniem niż niczym nieosłonięte rowy. Wynika to z faktu, że wiele wypadków na polskich drogach, paradoksalnie było z udziałem drzew. Kierowcy jednak nie „lądowali” na nich bezpośrednio, a najczęściej po zderzeniu z innym pojazdem.

Nie da się ukryć, że takie zderzenie praktycznie nigdy nie kończyło się dobrze- ani dla samochodu, ani dla kierowcy. Zwykle w takim zderzeniu stalowe pojazdy, nawet te, które niedawno opuściły linie produkcyjne nie mają zbyt wielu szans. Warto jednak spojrzeć na to z nieco innej perspektywy. Otóż okazuje się, że drzewa przy drodze mogą być dla kierowcy o wiele większą szansą na to, że wyjdzie on z wypadku bez większego uszczerbku na zdrowiu, chociaż jego auto może zostać bezpowrotnie odesłane na złomowisko. Jednak przecież chodzi głównie o to, by sukcesywnie ratować nasze życie, a nie pojazdy prawda?

Okazuje się, że drzewa skutecznie chronią kierowców przed „dachowaniem” w momencie kiedy siła uderzenia wyrzuciłaby ich samochód bezwładnie na otwartą przestrzeń. Nie ma więc wątpliwości co do tego, że drzewa przy drodze spełniają przede wszystkim rolę ochronną. Oczywiście w niektórych wypadkach nie będą one w stanie się z tego zadania wywiązać w przysłowiowych stu procentach, jednak w dalszym ciągu istnieje szansa, że w ten sposób kierowca będzie mógł w pewien sposób ocalić swoje życie. To powinno być zawsze priorytetem.

W jakim celu jeszcze sadzone są drzewa przy drogach?

Drzewa przy drogach jak wskazuje portal ogrodniczy gardeneo.pl są sadzone jeszcze z jednego, niezwykle ważnego powodu. Niemniej jednak, by móc to dokładnie zrozumieć, warto poświęcić chwile temu co na polskich drogach dokładnie się dzieje. Otóż codziennie przez autostrady, drogi szybkiego ruchu, czy też drogi lokalne w naszm kraju przejeżdżają tysiące pojazdów. Nie jest tu mowa tylko i wyłącznie o autach osobowych, choć prawdą jest, że to one stanowią większość. Niemniej jednak chodzi tu także o pojazdy ciężarowe, pojazdy transportu publicznego czy motory.

W efekcie jasnym jest fakt, że codziennie do atmosfery trafiają tony zanieczyszczeń i spalin. To z kolei efektywnie przyczynia się do tego, że nasze środowisko z dnia na dzień jest coraz to bardziej efektywnie niszczone. To właśnie pojazdy spalinowe są odpowiedzialne za największa emisję zanieczyszczeń. Wobec tego drzewa przy drodze spełniają rolę ochronną dla naszego środowiska. Sadzi się bowiem tak zwane oxytree.

Czym one są? Otóż najprościej nazwać je drzewami tlenowymi. Oxytree to niezwykle duże i ozdobne drzewa, które mają równie pokaźnych rozmiarów liście. Niemniej jednak ich największą zaletą jest to, że drzewa tlenowe w okresie swojego rozwoju potrafią zaabsorbować niezliczone ilości dwutlenku węgla. To właśnie ta substancja jest trująca nie tylko dla naszego środowiska, ale także dla nas samych. Jednak oxytree, czyli drzewa tlenowe stanowią dla nas swoisty ratunek.

Absorbując dwutlenek węgla, tym samym oddają one do atmosfery ogromne ilości tlenu, którym oddychamy. Jak więc widać, sadzenie ich przy drogach, w miejscach, w których występuje największa możliwa produkcja dwutlenku węgla, jest jak najbardziej zasadne. Drzewa tlenowe są dodatkowo niezwykle trwałe i mało wymagające, dlatego też świetnie radzą sobie w najmniej przyjaznych warunkach. Dzięki sadzeniu ich przy drogach można w o wiele bardziej skuteczny sposób oczyszczać środowisko z trującego dwutlenku węgla, a jednocześnie usprawnić produkcję tlenu.