sagrada familia

Obwodnice Barcelony – jak się poruszać w tym mieście

Barcelona jest miastem pełnym oryginalnych atrakcji i zabytków modernistycznych autorstwa Gaudiego, które przyciągają turystów z całego świata. Położona nad Morzem Śródziemnym, Barcelona jest obecnie jednym z najmodniejszych europejskich miast.

Miasto to jest wyznacznikiem trendów w świecie gastronomii, kultury oraz mody. Łączy w sobie kreatywność projektantów i artystów z zachowaniem szacunku do miejsc, które od zawsze są tradycyjne. W Barcelonie współgrają ze sobą urok oraz spokój starego miasta i awangarda najnowocześniejszych dzielnic.

Barcelona samochodem. Obwodnice i drogi

Barcelona oprócz tego, że jest drugim pod względem wielkości miastem Hiszpanii to jest również potężnym węzłem komunikacyjnym. Miasto, jak i jej cały miejski teren posiada doskonale rozbudowaną sieć dróg ekspresowych, autostrad i obwodnic. Barcelonę przecinają także 3 międzynarodowe trasy. Pierwszą z nich jest trasa E9: Hiszpania  – Francja. Kolejną jest droga E15: Wielka Brytania – Francja – Hiszpania. E90 to najdłuższa trasa wschód- zachód, która prowadzi przez kraje tj. Turcja – Grecja – Włochy – Hiszpania – Portugalia. 

Centrum Barcelony otoczone jest 3 obwodnicami, które tworzą pierścień dookoła miasta. Są to: Ronda del Litoral (B-10), Ronda de Dalt (B-20) oraz Ronda del Mig, która jest podzielona jest z kolei na 2 części: Gran Via de Carles III i Travessera de Dalt.

Zapytaliśmy ekspertów z portalu podróżniczego Travelers.pl, jak najlepiej poruszać się po obwodnicach Barcelony:

Tomasz Chmielewski z portalu Travelers.pl

Obwodnice Barcelony, zwane Rondes, składają się z dwóch głównych dróg – Ronda de Dalt (B-20) i Ronda del Litoral (B-10). Te drogi stanowią północną i południową obwodnicę miasta, odpowiednio, umożliwiając płynny przejazd bez konieczności przechodzenia przez centrum miasta. Poruszanie się po nich wymaga pewnej wprawy, z powodu intensywnego ruchu, szczególnie w godzinach szczytu. Wskazane jest korzystanie z systemu nawigacji GPS oraz obserwowanie znaków drogowych, aby na bieżąco reagować na zmieniające się warunki ruchu drogowego.

Atrakcje Barcelony: Parc Guell, Parc de la Ciutadella, Camp Nou oraz Sagrada Familia

Do największych atrakcji Barcelony należy jeden z najbardziej magicznych parków Barcelony – Parc Guell. Co ciekawe, park ten początkowo pełnił funkcję prywatnego miasta-ogrodu przyjaciela Gaudiego – Eusebio Guella.

Kolejnym ulubionym przez barcelończyków i turystów parkiem jest Parc de la Ciutadella. To ogromna oaza ciszy i spokoju, gdzie można wylegiwać się pod palmami lub wiosłować po niewielkim jeziorku, zapominając przy tym, że jest się w dużym mieście. Do parku prowadzi szeroka aleja z palmami z Łukiem Triumfalnym, który pełnił kiedyś funkcję wejścia na Światową Wystawę w 1888 roku.

Są tacy turyści, dla których niesamowita architektura Gaudiego blednie w porównaniu z atrakcją Barcelony, jaką jest Camp Nou. Warto wiedzieć, że jest to największy stadion na naszym kontynencie oraz jeden z największych na całym świecie. Camp Nou może pomieścić nawet 100 tys. miłośników piłki nożnej. Muzeum Barcy, tuż po Muzeum Picassa, przyciąga prawdziwe tłumy turystów. Można tam zajrzeć do szatni piłkarzy, zasiąść w loży VIP-ów lub przejść się tunelem, który prowadzi na stadion.

Sagrada Familia to kolejna z atrakcji Barcelony, którą warto odwiedzić. Budowa rozpoczęła się 130 lat temu. Antonio Gaudi pracował przy jej budowie przez 40 lat, kompletnie przy tym zmieniając projekt. Świątynia zbudowana jest w stylu hiszpańskiego gotyku lub katalońskiego modernizmu, jednak ciężko ją obecnie jednoznacznie sklasyfikować. W architekturze tej świątyni pełno jest odniesień do przyrody zarówno do zwierząt jak i roślin.