zwierzęta na drodze

Zwierzęta na drodze – poważne niebezpieczeństwo dla kierowców i nie tylko

Data aktualizacji: 30 marca 2023

Jesteś kierowcą? Z pewnością wiesz, że zwierzęta na drodze mogą doprowadzić do bardzo groźnego wypadku! Sprawdź, jak zachować się w przypadku ich napotkania.

Niestety, zwierzęta na drodze to problem powszechny zarówno na terenach leśnych i rolniczych, jak i w mieście. Zarówno te udomowione, jak i dzikie za nic mają sobie przepisy drogowe (a często także i instynkt samozachowawczy), co skutkuje wieloma naprawdę groźnymi sytuacjami, nie tylko dla zwierzaków. Jak postępować, gdy napotkasz lub, co gorsza, potrąciłeś zwierzę?

Zwierzęta na drodze – dlaczego to bardzo niebezpieczna sytuacja?

Zwierzęta na drodze mogą stanowić poważne zagrożenie dla kierowców. Duże zwierzęta, takie jak jelenie i łosie, mogą spowodować znaczne uszkodzenia pojazdu, a nawet doprowadzić do poważnych obrażeń lub ofiar śmiertelnych. 

Niebezpieczne mogą być również mniejsze zwierzęta, takie jak wiewiórki i ptaki, np. sowy. Często trudno je dostrzec, a ich nagłe ruchy mogą zaskoczyć kierowców, co prowadzi do wypadków. 

Co gorsza, niektóre zwierzęta mogą zachowywać się agresywnie, gdy zostaną potrącone przez samochód! To może spowodować dalsze szkody dla kierowcy i pasażerów. Dlatego ważne jest, aby kierowcy byli świadomi zagrożeń, jakie stwarzają zwierzęta na drodze, i podejmowali kroki w celu ich uniknięcia.

Gdzie najczęściej można spotkać zwierzęta na drodze?

Zwierzęta na drogach to częsty widok, zwłaszcza na obszarach wiejskich. Najczęstszymi zwierzętami uczestniczącymi w kolizjach są jelenie, dziki, łosie, a także lisy i wilki. Nic dziwnego, że większość kolizji z udziałem zwierząt ma miejsce w miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy zwierzęta te są bardziej aktywne, a ich populacja jest największa. 

Jednak kierowcy powinni być świadomi, że zwierzęta można spotkać na drodze o każdej porze roku. Powinni zawsze zwracać uwagę na zwierzęta i zachować ostrożność podczas jazdy w miejscach, w których one żyją lub podróżują.

Co robić po zderzeniu ze zwierzęciem?

Po każdej kolizji ważne jest, aby sprawdzić, czy pojazd nie jest uszkodzony oraz jaki jest stan zwierzęcia. W przypadku potrącenia dużego zwierzęcia (np. jelenia) konieczne może być wezwanie policji. 

Po upewnieniu się, że wszyscy są bezpieczni i że nie ma poważnych uszkodzeń, dobrze jest zrobić zdjęcia miejsca wypadku, na wypadek potencjalnego sporu z ubezpieczycielem. 

W przypadku potrącenia małego zwierzęcia (np. wiewiórki lub ptaka) może nie być konieczne wzywanie policji. Należy jednak sprawdzić uszkodzenia i w razie potrzeby udokumentować to dla ubezpieczyciela. W obu przypadkach należy zachować spokój i postępować odpowiedzialnie, aby uniknąć kolejnych wypadków.

Jak jeździć na terenach leśnych, by uniknąć zwierząt na drodze?

Podczas jazdy w terenie zalesionym należy zwracać uwagę na otoczenie i zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć potrącenia zwierząt. W ciągu dnia należy zwracać uwagę na ruch na poboczu drogi, aby w razie potrzeby móc skręcić. W nocy trudniej jest dostrzec zwierzęta, dlatego należy używać świateł drogowych i jechać powoli. 

Jeśli zobaczysz na drodze przed sobą duże zwierzę, nie trąb na nie klaksonem ani nie próbuj go spłoszyć. Może to spłoszyć zwierzę i spowodować, że wbiegnie ono pod inny nadjeżdżający pojazd. 

Zamiast tego należy powoli zahamować i zatrzymać się. Następnie poczekaj, aż zwierzę zejdzie z drogi, po czym kontynuuj jazdę. Stosując się do tych prostych rad, możesz zapewnić sobie bezpieczną i przyjemną jazdę przez tereny leśne.

W przypadku terenów rolniczych i nieużytków widoczność zazwyczaj jest znacznie lepsza, co pozwala na szybsze dostrzeżenie zagrożenia.

Zwierzęta na drodze to problem, którego nie da się wyeliminować, a kierowcy muszą być z tego powodu szczególnie czujni. Jeśli jednak zastosujesz się do kilku rad, twoje podróże staną się znacznie bezpieczniejsze.