Jakie marki samochodów najczęściej się rozbijają?

Jakie marki samochodów najczęściej się rozbijają?

Według Insurance Institute for Highway Safety, samochody marek premium częściej uczestniczą w wypadkach. W badaniu tym przeanalizowano koszty szkód powypadkowych wśród samochodów z lat modelowych 2013-15. W badaniu uwzględniono również raporty z wypadków i częstotliwość roszczeń. Największy koszt szkód w wypadkach odnotowano w przypadku marek luksusowych i samochodów o wysokich osiągach. Pierwsza trójka najbardziej niebezpiecznych marek w kraju to Audi, Ford i Volkswagen.

Jednak marki luksusowe mają zwykle wyższy wskaźnik wypadków niż inne marki samochodów. Na przykład w przypadku Ferrari 458 Spider prawdopodobieństwo wypadku jest sześciokrotnie większe niż w przypadku jakiegokolwiek innego samochodu. Jednak jedynym nieluksusowym samochodem na liście jest Nissan GT-R, supersamochód wart 100 000 dolarów. Pomimo wyższego wskaźnika wypadków, modele RS nie należą do najbardziej niebezpiecznych. Istnieją jednak pewne wyjątki od reguły.

Choć badanie nie uwzględniało liczby wypadków śmiertelnych, jest kilka godnych uwagi marek. Kia Stinger fastback uzyskała dobry wynik w testach zderzeniowych, natomiast system LATCH został oceniony jako marginalny. Lexus ES, średniej wielkości sedan, również należy do najbezpieczniejszych pojazdów na rynku. Model ES uzyskał drugą najwyższą ocenę Advanced, która jest najwyższą oceną dla średniej wielkości sedana.

Które marki samochodów są najbezpieczniejsze? Odpowiedź zależy od Twoich preferencji. Kilka badań wykazało, że kierowcy samochodów niektórych marek częściej ulegają wypadkom niż kierowcy innych. Istnieje także zależność między wielkością pojazdu a wypadkami. Większe pojazdy, takie jak SUV-y, znacznie częściej uderzają w pieszych i powodują więcej szkód. Zagrożenie jest większe w okresach świątecznych i w zatłoczonych miejscach dla pieszych. Jeśli masz wątpliwości, przeczytaj raporty z badań, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję.

Wśród najpopularniejszych samochodów używanych Ford Fiesta jest jednym z najniebezpieczniejszych. Fiesta występuje zarówno w wersji nadwozia typu hatchback, jak i sedan. Fiesta ma poważne braki w testach zderzenia czołowego, a pomiary wskazują, że głowa i lewa kończyna dolna kierowcy odniosłyby obrażenia podczas zderzenia tylnego. Ogólnie rzecz biorąc, Fiesta otrzymuje od IIHS marginalną ocenę bezpieczeństwa.

Honda Accords i Chevy Silverado należą do najniebezpieczniejszych i najbardziej śmiercionośnych samochodów. W okresie objętym badaniem Accordy brały udział w prawie pięciu tysiącach śmiertelnych wypadków, co plasuje je w pierwszej trójce. Na liczbę ofiar śmiertelnych wpływają jednak inne czynniki, takie jak stan, w którym mieszkasz. Południe jest notorycznie najgorsze pod względem liczby ofiar śmiertelnych. Nie oznacza to jednak, że wszystkie Hondy i Fordy są dla Ciebie szkodliwe.

Płeć samochodu również odgrywa istotną rolę w statystykach wypadków. Kobiety brały udział w jednej trzeciej wszystkich wypadków z udziałem Hondy. Z kolei mężczyźni uczestniczyli w mniej niż połowie wypadków. To samo dotyczy Jeepów i innych luksusowych marek. Nie jest to wina kierowcy, ale samego pojazdu. Pomimo tych wyników Jeep ma niski wskaźnik wypadków śmiertelnych w Stanach Zjednoczonych.