Wakacje kamperem są niezwykle popularne w sezonie letnim. Wraz z pierwszymi jesiennymi dniami zainteresowanie tego rodzaju podróżami nieco spada. Niemniej z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na urlop jesienią. Wtedy też ceny najmu kamperów są niższe niż w szczycie sezonu, a miejsc na każdym całorocznym kempingu jest znacznie więcej.
Jak się jednak przygotować do jesiennej podróży kamperem? Gdzie wynająć kampera, gdzie się zatrzymać i ile to wszystko kosztuje? Sprawdź koniecznie!
Podróż kamperem jesienią – zalety
Podróż kamperem daje nam poczucie wolności i jest znacznie wygodniejsza niż podróże samochodem osobowym. Kamper zapewnia nam komfort spania i zwalnia nas z obowiązku wcześniejszej rezerwacji miejsca w hotelu, pozwalając tym samym na znacznie bardziej mobilny urlop i wycieczki objazdowe.
Podróżując kamperem, możemy zabrać ze sobą rowery, rolki, narty, wózki dziecięce czy deskę windsurfingową albo snowboard, dzięki czemu nie musimy korzystać z wypożyczalni na miejscu.
Wraz z końcem sezonu letniego spadają również ceny wynajmu kamperów. Niektóre wypożyczalnie oferują także krótsze najmy, dzięki czemu możemy przetestować ten rodzaj turystyki, wybierając się np. w czterodniową podróż i zapewnić sobie całkiem tanie wakacje.
Pierwsza podróż kamperem jesienią – jak się przygotować?
Pierwsza podróż kamperem? Wbrew pozorom obsługa kampera nie jest trudna, a prowadzenie go nieznacznie różni się od prowadzenia samochodu osobowego. Do kierowania pojazdami do 3,5 t wystarczy nam zwykłe prawo jazdy kategorii B. Pamiętajmy jednak, że waga kampera wydłuża drogę hamowania i zadbajmy o bezpieczeństwo podróży.
Podróżowanie kamperem wymaga też od nas przemyślanego pakowania rzeczy na wyjazd. Zanim zaczniemy ten proces, warto skontaktować się z wypożyczalnią, w której będziemy wynajmować samochód i dowiedzieć się, jak wygląda wyposażenie kampera lub poszukać tych informacji w ofercie. Czasami na wyposażeniu znajdują się garnki, pościel, stolik i krzesła, ręczniki, sztućce, ściereczki itp. Wiele kamperów na wynajem posiada aneksy kuchenne, łazienkę z WC, prysznicem i ciepłą wodą, sypialnię, strefę dzienną, a także klimatyzację i ogrzewanie.
Zróbmy wcześniej także listę najpotrzebniejszych rzeczy, które chcemy zabrać ze sobą w podróż. Warto wziąć m.in. obuwie do poruszania się po kamperze, apteczki, maty termiczne na szyby, ubrania, kosmetyki, ładowarki i powerbanki, wilgotne chusteczki, zapasowe buty, kurtkę przeciwdeszczową itp. Często przydatna okazuje się również latarka, scyzoryk czy mała wycieraczka. W kamperach jest też sporo schowków. Podczas jazdy wszystkie rzeczy muszą być dobrze zabezpieczone.
Aby nieco ułatwić sobie zadanie i nie zabierać ze sobą wielu zbędnych przedmiotów wynajmijmy już wyposażonego kampera. Podczas pierwszej podróży kamperem jesienią warto wybierać malownicze miejsca, w których możemy w pełni cieszyć się bliskością natury oraz ciekawymi atrakcjami i znacznie mniejszymi kolejkami.
Wakacje kamperem po sezonie – gdzie można zaparkować?
Podróże kamperem mogą być niezwykle fascynujące. Pomysłów na wakacje w kamperze jest sporo. Niektórzy traktują tego rodzaju pojazd jako alternatywę dla pobytu w hotelu i jadą w jedno konkretne miejsce, parkują na polu kempingowym i spędzają tam wolny czas. Inni natomiast wolą podczas urlopu więcej zwiedzać i stawiają na wycieczkę objazdową. Kamper daje nam jednak możliwość spontaniczności. Dzięki niemu możemy zjechać z trasy i zatrzymać się w wielu urokliwych miejscach.
Dla całej rodziny, która chce na dłużej zatrzymać się w jednym miejscu, poleca się wybrać jedno z pól kempingowych dostępnych na danym obszarze. Ciekawą alternatywą dla pola kempingowego jest również parkowanie na specjalnie przeznaczonych dla kamperów parkingach, gdzie można przenocować. Takie punkty wyposażone są też w infrastrukturę dla kamperów.
Niektórzy także decydują się na dłuższą drogę i tzw. nocowanie na dziko w kamperze. Zawsze jednak sprawdzajmy, czy taki nocleg jest możliwy w danym kraju. Z pewnymi ograniczeniami i zakazami wiąże się nocowanie w kamperze w Niemczech, Portugalii, Holandii, Chorwacji czy we Włoszech. Znacznie łagodniejsze przepisy obowiązują natomiast m.in. w Norwegii czy w Rumunii.
W Polsce kamper traktowany jest jak samochód osobowy (jeżeli nie przekracza 3,5 t). Oznacza to, że możemy zaparkować nim wszędzie tam, gdzie dozwolone jest to również dla samochodów osobowych. Jeżeli więc prawidłowo zaparkujemy sam kamper na parkingu, bez problemu będziemy mogli w nim przenocować. Należy jednak wiedzieć, że nie wolno nam wtedy biwakować, nie można też rozłożyć markizy czy rozstawiać krzeseł i stolików na zewnątrz pojazdu.
Pamiętajmy też, by dokładnie zapoznać się z zakazami i nakazami obowiązującymi na danym terenie. Nawet na leśnych parkingach może obowiązywać zakaz biwakowania. Warto więc wcześniej zorientować się, czy możemy zaparkować i biwakować w danym miejscu, a dzięki temu unikniemy dodatkowego stresu i mandatów. Nigdy nie nocujmy w niewyznaczonych do tego miejscach. Natomiast jeżeli chcemy zatrzymać się na prywatnej posesji, konieczna będzie zgoda właściciela.
5 propozycji na jesienny wypoczynek kamperem w Polsce
W Polsce możliwości do wypoczynku jesienią jest naprawdę sporo. Wyruszając w podróż kamperem po sezonie, warto zorientować się, czy na danym obszarze działają kempingi całoroczne. Dzięki temu bez problemu zatrzymamy się w wybranym miejscu. Gdzie w Polsce warto wybrać się na urlop jesienią? Oto kilka propozycji!
Puszcza Białowieska
Część tego prastarego lasu Europy znajduje się na terenie naszego kraju. Miejsce to trzeba odwiedzić szczególnie jesienią, gdy liście drzew zmieniają barwy. Jest to też czas, w którym możemy zaobserwować wiele gatunków zwierząt i poprzechadzać się niezwykle urokliwymi ścieżkami, wsłuchując się w głos lasu. Pamiętajmy jednak, by na taką podróż wziąć ze sobą ciepłe i nieprzemakalne buty oraz kurtkę przeciwdeszczową. Przyda się też lornetka. Kamper można zaparkować na jednym z licznych parkingów, z których możemy rozpocząć spacer. Warto zdecydować się również na przewodnika.
Kamperem nad morze
Jesienny urlop warto spędzić także nad morzem, parkując kampera na całorocznych polach kempingowych, które po sezonie bywają znacznie tańsze i mniej oblegane Wówczas można bez tłoku pospacerować brzegiem morza oraz delektować się pysznymi rybami w znacznie niższych cenach niż w okresie wakacji.
Wycieczka kamperem w góry
Tatry są piękne o każdej porze roku, jednak szczególnie w pamięć zapadają jesienne pejzaże. Zanim jednak wybierzemy się na szlak, sprawdźmy komunikaty lawinowe i inne ważne informacje dotyczące szlaku na stronie TOPR. Zachowajmy też szczególną ostrożność, ponieważ o tej porze roku pogoda w górach zmienić się może w mgnieniu oka.
Gdzie możemy się wybrać w góry? Nad Morskie Oko z Palenicy Białczyńskiej, do Wodospadu Siklawica Doliną Strążyską, do Doliny Pięciu Stawów z Palenicy Białczańskiej przez Dolinę Roztoki i w wiele innych urokliwych miejsc.
Park Narodowy Gór Stołowych to kolejna świetna opcja na jesienny urlop. Miłośnicy długich spacerów i wycieczek rowerowych mogą zdecydować się także na podróż w Góry Świętokrzyskie, a samo wejście na Łysicę nie sprawia większego problemu, nawet początkującym podróżnikom.
Dla pasjonatów starych zamków i średniowiecznego klimatu dobrym pomysłem będzie wycieczka w Pieniny.
Kamperem na ryby
Wyjazd kamperem na ryby to świetna opcja dla zapalonych wędkarzy. Największą popularnością cieszą się Mazury, Warmia i Pojezierze Pomorskie. Wiele urokliwych miejsc do wędkowania znajdziemy też w innych częściach kraju.
Jesienny wypoczynek na Mazurach
Po sezonie wysokim Mazury są idealne do jesiennego wypoczynku na łonie natury. Co więcej, kampery wyposażone w bagażniki rowerowe pozwolą nam wziąć w taką podróż rowery, a te dadzą nam jeszcze więcej możliwości aktywnego spędzania czasu i docierania do najciekawszych i najpiękniejszych zakątków Mazur!
Wskazówka: Jeżeli mamy więcej czasu, warto zdecydować się na wycieczkę objazdową po Polsce i odwiedzić wszystkie proponowane miejsca!
Ile kosztuje wynajęcie kampera?
Kamper umożliwia nam czasowe posiadanie prywatnego hotelu na małej przestrzeni, dzięki czemu możemy bez ograniczeń podróżować po Polsce i po świecie. Cena za wynajem zależy m.in. od sezonu, od wyposażenia, od modelu kampera i jego wielkości, a także od okresu, na jaki chcemy wypożyczyć pojazd. Dodatkowym kosztem jest też opłata serwisowa czy koszty paliwa. Każda wypożyczalnia kamperów posiada swój indywidualny cennik, który możesz sprawdzić na ich stronie internetowej.
Wynajem kampera – jaki kamper wynająć na jesienny urlop?
Niektóre kampery mają w środku mniej miejsca, inne więcej, dlatego dostosujmy wielkość pojazdu do ilości osób, które będą w nim przebywać. Poszczególne modele z charakterystyczną nadbudówką mają dodatkowe łóżko nad kabiną kierowcy. Warto wziąć to pod uwagę podczas wyboru kampera.
Najlepiej też decydować się na kampery całoroczne, posiadające ogrzewanie i utrzymujące we wnętrzu ciepło nawet podczas niskich temperatur na zewnątrz.
Takim pojazdem przemierzymy zarówno gorące południe Europy, kapryśną północ Polski, jak i chłodną Skandynawię. Umożliwi nam on również zatrzymanie się w wybranym miejscu i podziwianie krajobrazów!
Zostaw komentarz