polskie drogi

Kto odpowiedzialny jest za budowę polskich dróg?

Podróżując przed Polskę, prawdopodobnie choć raz zastanawiałeś się, kto odpowiedzialny jest za budowę tych wszystkich dróg. Po dołączeniu do Unii Europejskiej, sieć dróg w Polsce gwałtownie się rozwinęła, a lista firm i instytucji odpowiedzianych za tej progres jest bardzo długa. W tym artykule dowiesz się, jaka jednostka administracyjna zajmuje się sprawami infrastruktury drogowej, a także jakie firmy przodują na rynku polskiego budownictwa drogowego.

GDDKiA – publiczny inwestor, który sprawuje pieczę nad drogami w Polsce

GDDKiA to jednostka administracyjna powstała w 2002 roku, łącząc Generalną Dyrekcję Dróg Publicznych i Agencję Budowy i Eksploatacji Autostrad. GDDKiA kontrolowane jest przez Ministerstwo Infrastruktury i wspomaga państwo w tworzeniu infrastruktury drogowej. Odpowiedzialne jest za organizację budowy zarówno autostrad, dróg ekspresowych, jak i zwykłych dróg krajowych. GDDKiA zarządza także remontem tychże dróg. Zadaniem GDDKiA jest wybranie do budowy drogi kompetentnej i wiarygodnej firmy budowlanej, która jednocześnie nie żąda nieracjonalnego wynagrodzenia za swoją pracę.

Jakie firmy wybudowały najwięcej dróg w Polsce?

Wśród firm zatrudnianych przez GDDKiA bardzo łatwo wyróżnić takie, z których usług instytucja korzysta najwięcej. Są to ogromne spółki, które odpowiedzialne są za budowę parę setek kilometrów dróg w naszym kraju. Większość z nich to niestety firmy zagraniczne. Na końcu 2021 roku ranking TOP 5 firm budujących drogi w Polsce wyglądał tak:

  1. Budimex (298 km)
  2. Strabag i Strabag Infrastruktura Południe  (232 km)
  3. Mirbud (213,5 km)
  4. Porr (155,5 km)
  5. Mota Engil (126 km)

Jakie firmy zarobiły najwięcej na budowie dróg w Polsce?

To, że jakaś firma wybudowała najwięcej kilometrów dróg nie oznacza, że zarobiła na tym najwięcej pieniędzy. Ranking firm o najwyższych zarobkach na budowie dróg w Polsce jest więc nieco inna, niż ranking firm, które wybudowały tych dróg najwięcej. Oto ranking takich firm na podstawie danych z końca 2021 roku:

  • Spółka akcyjna Budimex. – 8,27 mld zł
  • Spółka akcyjna Mirbud i spółka akcyjna Kobylarnia – 5,81 mld zł
  • Spółka akcyjna Porr – 5,3 mld zł
  • Polaqua spółka z o.o. – 4,25 mld zł

Budimex SA – lider wśród firm budujących drogi w Polsce

Budimex to spółka akcyjna, która prowadzi aktywną działalność w Polsce. Jej siedziba znajduje się w Polsce i prowadzona jest przez polskich przedsiębiorców, jednak ponad połowę akcji w spółce posiada hiszpańska firma Ferrovial. Jest ona inwestorem strategicznym tej spółki akcyjnej. Oznacza to, że Budimex SA nie możemy zaliczyć do firm polskich. Budimex ma swoje udziały w bardzo dużej ilości sektorów infrastruktury – między innymi drogowej, kolejowej oraz lotniskowej. To właśnie Budimex odpowiedzialne jest za budowę części autostrady A2 Stryków – Konotopa, części autostrady A4 Jarosław – Radymno oraz autostradowej obwodnicy Wrocławia. Oprócz dróg, Budimex zbudował między innymi także: Dworzec Kolejowy Wrocław Główny, dworce w Przemyślu i Bydgoszczy oraz terminalu II lotniska w Gdańsku.

Polaqua spółka z o.o. – największa polska spółka zoo zajmująca się budową dróg

Polaqua spółka z o.o. powstała w 1990 roku i świadczy usługi w zakresie budownictwa infrastrukturalnego, ogólnego, energetycznego, ekologicznego oraz hydrotechnicznego. Jest to spółka zoo z Polski, która odpowiedzialna jest za budowę miedzy innymi Trasy Kaszubskiej (trasy łączącej Gdynię Wielki Kack z Szemudem) oraz drogi obwodowej w Przemyślu, Ostrowi Mazowieckiej i Szczuczynie.