polskie drogi

Kto buduje polskie drogi ?

Kto odpowiedzialny jest za budowę polskich dróg?

Podróżując przed Polskę, prawdopodobnie choć raz zastanawiałeś się, kto odpowiedzialny jest za budowę tych wszystkich dróg. Po dołączeniu do Unii Europejskiej, sieć dróg w Polsce gwałtownie się rozwinęła, a lista firm i instytucji odpowiedzianych za tej progres jest bardzo długa. W tym artykule dowiesz się, jaka jednostka administracyjna zajmuje się sprawami infrastruktury drogowej, a także jakie firmy przodują na rynku polskiego budownictwa drogowego.

GDDKiA – publiczny inwestor, który sprawuje pieczę nad drogami w Polsce

GDDKiA to jednostka administracyjna powstała w 2002 roku, łącząc Generalną Dyrekcję Dróg Publicznych i Agencję Budowy i Eksploatacji Autostrad. GDDKiA kontrolowane jest przez Ministerstwo Infrastruktury i wspomaga państwo w tworzeniu infrastruktury drogowej. Odpowiedzialne jest za organizację budowy zarówno autostrad, dróg ekspresowych, jak i zwykłych dróg krajowych. GDDKiA zarządza także remontem tychże dróg. Zadaniem GDDKiA jest wybranie do budowy drogi kompetentnej i wiarygodnej firmy budowlanej, która jednocześnie nie żąda nieracjonalnego wynagrodzenia za swoją pracę.

Krystian Kamiński
Krystian Kamiński – ekspert z portalu magazynprzedsiebiorcy.pl

Na rolę GDDKiA zwracają uwagę eksperci z portalu magazynprzedsiebiorcy.pl:


GDDKiA (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad) odgrywa kluczową rolę w planowaniu, budowie oraz utrzymaniu dróg krajowych i autostrad w Polsce. Dzięki starannemu zarządzaniu projektami oraz koordynacji z lokalnymi władzami, GDDKiA przyczynia się do realizacji ambitnych celów infrastrukturalnych kraju. W ostatnich latach, GDDKiA zasługuje na uznanie za przyspieszenie tempa budowy dróg oraz zwiększenie jakości infrastruktury drogowej w Polsce – komentuje Krystian Kamiński z portalu magazynprzedsiebiorcy.pl

Jakie firmy wybudowały najwięcej dróg w Polsce?

Wśród firm zatrudnianych przez GDDKiA bardzo łatwo wyróżnić takie, z których usług instytucja korzysta najwięcej. Są to ogromne spółki, które odpowiedzialne są za budowę parę setek kilometrów dróg w naszym kraju. Większość z nich to niestety firmy zagraniczne. Na końcu 2021 roku ranking TOP 5 firm budujących drogi w Polsce wyglądał tak:

  1. Budimex (298 km)
  2. Strabag i Strabag Infrastruktura Południe  (232 km)
  3. Mirbud (213,5 km)
  4. Porr (155,5 km)
  5. Mota Engil (126 km)

Jakie firmy zarobiły najwięcej na budowie dróg w Polsce?

To, że jakaś firma wybudowała najwięcej kilometrów dróg nie oznacza, że zarobiła na tym najwięcej pieniędzy. Ranking firm o najwyższych zarobkach na budowie dróg w Polsce jest więc nieco inna, niż ranking firm, które wybudowały tych dróg najwięcej. Oto ranking takich firm na podstawie danych z końca 2021 roku:

  • Spółka akcyjna Budimex. – 8,27 mld zł
  • Spółka akcyjna Mirbud i spółka akcyjna Kobylarnia – 5,81 mld zł
  • Spółka akcyjna Porr – 5,3 mld zł
  • Polaqua spółka z o.o. – 4,25 mld zł

Budimex SA – lider wśród firm budujących drogi w Polsce

Budimex to spółka akcyjna, która prowadzi aktywną działalność w Polsce. Jej siedziba znajduje się w Polsce i prowadzona jest przez polskich przedsiębiorców, jednak ponad połowę akcji w spółce posiada hiszpańska firma Ferrovial. Jest ona inwestorem strategicznym tej spółki akcyjnej. Oznacza to, że Budimex SA nie możemy zaliczyć do firm polskich. Budimex ma swoje udziały w bardzo dużej ilości sektorów infrastruktury – między innymi drogowej, kolejowej oraz lotniskowej. To właśnie Budimex odpowiedzialne jest za budowę części autostrady A2 Stryków – Konotopa, części autostrady A4 Jarosław – Radymno oraz autostradowej obwodnicy Wrocławia. Oprócz dróg, Budimex zbudował między innymi także: Dworzec Kolejowy Wrocław Główny, dworce w Przemyślu i Bydgoszczy oraz terminalu II lotniska w Gdańsku.

Polaqua spółka z o.o. – największa polska spółka zoo zajmująca się budową dróg

Polaqua spółka z o.o. powstała w 1990 roku i świadczy usługi w zakresie budownictwa infrastrukturalnego, ogólnego, energetycznego, ekologicznego oraz hydrotechnicznego. Jest to spółka zoo z Polski, która odpowiedzialna jest za budowę miedzy innymi Trasy Kaszubskiej (trasy łączącej Gdynię Wielki Kack z Szemudem) oraz drogi obwodowej w Przemyślu, Ostrowi Mazowieckiej i Szczuczynie.

Aktualizacja 03/05/2023

Odświeżenie danych w artykule oraz dodanie wypowiedzi eksperta z portalu magazynprzedsiebiorcy.pl