Kto odpowiedzialny jest za budowę polskich dróg?
Podróżując przed Polskę, prawdopodobnie choć raz zastanawiałeś się, kto odpowiedzialny jest za budowę tych wszystkich dróg. Po dołączeniu do Unii Europejskiej, sieć dróg w Polsce gwałtownie się rozwinęła, a lista firm i instytucji odpowiedzianych za tej progres jest bardzo długa. W tym artykule dowiesz się, jaka jednostka administracyjna zajmuje się sprawami infrastruktury drogowej, a także jakie firmy przodują na rynku polskiego budownictwa drogowego.
GDDKiA – publiczny inwestor, który sprawuje pieczę nad drogami w Polsce
GDDKiA to jednostka administracyjna powstała w 2002 roku, łącząc Generalną Dyrekcję Dróg Publicznych i Agencję Budowy i Eksploatacji Autostrad. GDDKiA kontrolowane jest przez Ministerstwo Infrastruktury i wspomaga państwo w tworzeniu infrastruktury drogowej. Odpowiedzialne jest za organizację budowy zarówno autostrad, dróg ekspresowych, jak i zwykłych dróg krajowych. GDDKiA zarządza także remontem tychże dróg. Zadaniem GDDKiA jest wybranie do budowy drogi kompetentnej i wiarygodnej firmy budowlanej, która jednocześnie nie żąda nieracjonalnego wynagrodzenia za swoją pracę.
Jakie firmy wybudowały najwięcej dróg w Polsce?
Wśród firm zatrudnianych przez GDDKiA bardzo łatwo wyróżnić takie, z których usług instytucja korzysta najwięcej. Są to ogromne spółki, które odpowiedzialne są za budowę parę setek kilometrów dróg w naszym kraju. Większość z nich to niestety firmy zagraniczne. Na końcu 2021 roku ranking TOP 5 firm budujących drogi w Polsce wyglądał tak:
- Budimex (298 km)
- Strabag i Strabag Infrastruktura Południe (232 km)
- Mirbud (213,5 km)
- Porr (155,5 km)
- Mota Engil (126 km)
Jakie firmy zarobiły najwięcej na budowie dróg w Polsce?
To, że jakaś firma wybudowała najwięcej kilometrów dróg nie oznacza, że zarobiła na tym najwięcej pieniędzy. Ranking firm o najwyższych zarobkach na budowie dróg w Polsce jest więc nieco inna, niż ranking firm, które wybudowały tych dróg najwięcej. Oto ranking takich firm na podstawie danych z końca 2021 roku:
- Spółka akcyjna Budimex. – 8,27 mld zł
- Spółka akcyjna Mirbud i spółka akcyjna Kobylarnia – 5,81 mld zł
- Spółka akcyjna Porr – 5,3 mld zł
- Polaqua spółka z o.o. – 4,25 mld zł
Budimex SA – lider wśród firm budujących drogi w Polsce
Budimex to spółka akcyjna, która prowadzi aktywną działalność w Polsce. Jej siedziba znajduje się w Polsce i prowadzona jest przez polskich przedsiębiorców, jednak ponad połowę akcji w spółce posiada hiszpańska firma Ferrovial. Jest ona inwestorem strategicznym tej spółki akcyjnej. Oznacza to, że Budimex SA nie możemy zaliczyć do firm polskich. Budimex ma swoje udziały w bardzo dużej ilości sektorów infrastruktury – między innymi drogowej, kolejowej oraz lotniskowej. To właśnie Budimex odpowiedzialne jest za budowę części autostrady A2 Stryków – Konotopa, części autostrady A4 Jarosław – Radymno oraz autostradowej obwodnicy Wrocławia. Oprócz dróg, Budimex zbudował między innymi także: Dworzec Kolejowy Wrocław Główny, dworce w Przemyślu i Bydgoszczy oraz terminalu II lotniska w Gdańsku.
Polaqua spółka z o.o. – największa polska spółka zoo zajmująca się budową dróg
Polaqua spółka z o.o. powstała w 1990 roku i świadczy usługi w zakresie budownictwa infrastrukturalnego, ogólnego, energetycznego, ekologicznego oraz hydrotechnicznego. Jest to spółka zoo z Polski, która odpowiedzialna jest za budowę miedzy innymi Trasy Kaszubskiej (trasy łączącej Gdynię Wielki Kack z Szemudem) oraz drogi obwodowej w Przemyślu, Ostrowi Mazowieckiej i Szczuczynie.