Jeździe samochodem towarzyszy obecnie klimatyzacja. Nie oznacza to wcale, że człowiek przestaje się wówczas pocić. Sprawdź, jak zadbać o komfort podczas długiej podróży. Czuj się dobrze we własnej skórze!
Kilkunastogodzinna podróż nie sprawi, że będziesz tryskać energią. Nie ma nic gorszego niż brak dbałości o higienę, szczególnie w tak wymagających warunkach. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego człowiek w ogóle się poci? To bardzo istotna funkcja, bez której prawidłowe funkcjonowanie byłoby niemożliwe. W naszym artykule przeczytasz, jak się przygotować do długiej jazdy samochodem, a także czym się kierować przy wyborze antyperspirantu.
Dlaczego człowiek się poci?
Jak ważny może być antyperspirant dla mężczyzn? Wystarczy wspomnieć, że to jedna z najpopularniejszych fraz wyszukiwania w internecie, szczególnie w okresie letnim. Jego celem jest oczywiście walka z potem, czyli właściwie z czym? Każdy człowiek poci się w mniejszym lub większym stopniu. Odpowiadają za to gruczoły potowe, których największe skupisko znajduje się m.in. na podeszwach stóp, dłoni, pod pachami, na plecach, czy skórze głowy. To naturalny proces, który wcale nie dzieje się bez przyczyny. Spełnia bardzo ważne funkcje, do których należą:
- ochrona organizmu przed przegrzaniem, chłodzenie za pomocą wydzielanego potu;
- wydalanie zbędnych produktów przemiany materii.
Pocenie się następuje w spoczynku, a także podczas większej aktywności. Są czynniki, które powodują chwilowe zwiększone wydzielanie potu, np. stres czy uprawianie sportu.
Pot – co to jest?
Pot jest wydzieliną, którą produkują gruczoły potowe. Ciecz ta składa się praktycznie z samej wody (aż w 99%). Pozostałe substancje to przede wszystkim mocznik, składniki mineralne, czy kwas mlekowy. Musisz wiedzieć, że u każdego człowieka proporcje te mogą być różne. Zapach potu to także kwestia niejednoznaczna. Przede wszystkim uzależniony jest on od miejsca, w którym wydzielina ta jest produkowana. W wielu miejscach jest dość rzadka i bezzapachowa, a w innych wyraźnie odznacza się aromatem (pod pachami, w okolicach miejsc intymnych).
Nadpotliwość – kiedy podstawowa funkcja organizmu, wymyka się spod kontroli
Pocenie się jest jak najbardziej naturalne i nie powinno budzić niepokoju. Może być jednak tak, że ilość wydzielanego potu zacznie wymykać się spod kontroli. Nadpotliwość to schorzenie, z którym boryka się bardzo wiele osób. Oznacza nadmierną aktywność gruczołów potowych, co przekłada się na uciążliwe dolegliwości o naturze, chociażby estetycznej, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dla wielu osób to również czynnik mający wpływ na ograniczenie kontaktów towarzyskich – zdecydowanie obniża pewność siebie.
Nadpotliwość – przyczyny
Trudno określić jednoznacznie, czym jest spowodowana nadmierna potliwość. Istnieje wiele schorzeń, które potęgują ten problem. Główne czynniki, które wzmagają aktywność gruczołów potowych, to:
- nadwaga i otyłość;
- cukrzyca;
- menopauza;
- choroby tarczycy;
- inne zaburzenia na tle hormonalnym;
- stres;
- nieodpowiednie dieta.
Jak prawidłowo dbać o higienę i używać antyperspirantu?
Mycie się to podstawowa czynność jeśli chodzi o dbanie o higienę osobistą. Jednak to nie wystarczy. Pocenie się niesie ze sobą nieprzyjemny zapach, który wyczuwasz ty i otoczenie. Stosowanie antyperspirantów jest zatem konieczne, jeśli chcesz czuć się komfortowo i po prostu ładnie pachnieć. Długie siedzenie w samochodzie sprzyja nadmiernej potliwości, nawet gdy używasz klimatyzacji. Przed każdą podróżą stosuj sprawdzony antyperspirant. Oczywiście aplikuj go na oczyszczone i wysuszone wcześniej ciało. Najodpowiedniejszym miejscem, w którym się go nakłada, jest obszar pod pachami.
Antyperspirant – wybierz najlepszy dla siebie
Skóra pod pachami jest bardzo wrażliwa. Ma w tym udział na pewno ciągła depilacja, która przyczynia się do powstawanie podrażnień. Antyperspirant powinien być więc delikatny, ale przy tym musi spełniać doskonale swoją funkcję – niwelowania nieprzyjemnego zapachu. Unikaj silnych substancji drażniących, takich jak alkohole. Szukaj przede wszystkim składników ściągających, przeciwzapalnych i antybakteryjnych.
Warto dobrze znać własny organizm, aby działać zgodnie z jego potrzebami. Przygotuj się odpowiednio na długą podróż i ciesz się godzinami spędzonymi w samochodzie.
Zostaw komentarz