Wymiana, ładowanie – akumulator motocyklowy?

Kiedy wymienić akumulator motocyklowy? Jak dbać o żywotność akumulatora? Jakie są rodzaje akumulatorów motocyklowych? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, znajdziesz je w niniejszym artykule. 

  1. Kiedy wymienić akumulator motocyklowy?
  2. Jak ładuje się akumulatory motocyklowe?
  3. Czy warto wybrać akumulator żelowy?

Wymiana akumulatora motocyklowego nie jest trudna. Bez problemu poradzi sobie z nią praktycznie każdy właściciel dwukołowca. Zanim jednak zamówisz akumulator, dokładnie sprawdź, czy faktycznie potrzebujesz nowego egzemplarza. Kiedy warto wymienić akumulator motocyklowy? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie. 

Kiedy wymienić akumulator motocyklowy?

Kiedy wymienić akumulator motocyklowy? Dobrym sygnałem jest pojawienie się szybkiego spadku napięcia tuż po jego naładowaniu. Kolejnym znakiem, że akumulator motocyklowy wymaga wymiany, jest fakt, że bateria nie utrzymuje napięcia 12,4 V lub 6,25 V przez długi czas. Pierwsza wartość dotyczy akumulatorów 12 V, druga natomiast modeli 6 V. Jeśli Twój akumulator nagrzewa się w trakcie jazdy, to również oznacza, że powinieneś kupić nowe urządzenie. Podobnie, gdy używany akumulator się rozszczelni i będzie wydobywać się z niego elektrolit. Przy uszkodzeniach mechanicznych baterii także należy wymienić uszkodzony akumulator na nowy.

Szukasz odpowiedniego akumulatora? Polecamy akumulatory motocyklowe w sklepie intercars.pl, gdzie dostępne są różne modele w korzystnych cenach. Jeśli nie wiesz, który akumulator motocyklowy będzie dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem, poproś o pomoc specjalistę z intercars.pl, zanim złożysz ostateczne zamówienie.

Jak ładuje się akumulatory motocyklowe?

W jaki sposób zmaksymalizować żywotność motocyklowego akumulatora? Przede wszystkim w trakcie zimy warto przechowywać go w ciepłym i suchym pomieszczeniu. Aby unikać głębokiego zasiarczenia i rozładowania, poleca się podtrzymywać odpowiednie napięcie akumulatora. Ponadto ładuj akumulator motocyklowy tylko i wyłącznie za pomocą specjalnych ładowarek. Prosta ładowarka czy prostownik samochodowy może uszkodzić akumulator – dotyczy to przede wszystkim akumulatorów AGM i litowo-jonowych.

Co zrobić z uszkodzonym akumulatorem? Ze względu na elektrolit, który ma negatywny wpływ na środowisko, nie powinno się wyrzucać akumulatora do pojemnika z odpadami mieszanymi. W sytuacji, gdy akumulator motocyklowy nie nadaje się już do użytku, oddaj go do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Możesz także zanieść go do sklepu motocyklowego lub do skupu akumulatorów. Uszkodzony akumulator motocyklowy przyjmują  również warsztaty samochodowe i motocyklowe oraz producenci akumulatorów.

Czy warto wybrać akumulator żelowy?

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów akumulatorów do motocykli. Wyróżnia się między innymi żelowe, bezobsługowe akumulatory AGM, akumulatory litowo-jonowe czy kwasowo-ołowiowe. 

Sporą popularnością cieszą się akumulatory żelowe. Wyróżniają się przede wszystkim tym, że elektrolit, który się w nich znajduje, dodatkowo został zagęszczony żelem krzemionkowym. Dzięki temu takie parametry, jak pojemność, zakres kątów przechyłu czy maksymalna głębokość rozładowania zostały poprawione. Tym samym akumulator żelowy staje się rozwiązaniem najwyższej jakości, a sam użytkownik, który zdecyduje się na produkt tego rodzaju, może cieszyć się większym zapasem mocy, lepszą szczelnością i możliwością zamontowania go pod kątem 90 stopni Celsjusza. Ponadto taki akumulator nie wymaga ładowania nawet przez cztery miesiące nieużytkowania pojazdu.

Do zalet akumulatorów żelowych zalicza się również świetną odporność na większe wyładowania oraz fakt, że mogą działać pod nieco większym obciążeniem. Akumulatory żelowe poleca się szczególnie motocyklom, które mają duże zapotrzebowanie na energię. A zatem sprawdzą się w takich pojazdach, które mają podgrzewane manetki, nawigację czy inne gadżety, wymagające prądu.

Jeśli szukasz sklepu, w którym dostępne są różnego typu akumulatory, już teraz sprawdź ofertę na https://intercars.pl/s/lp-akumulatory/, gdzie znajdziesz wydajne, dobrej jakości produkty w atrakcyjnych cenach. Nie zwlekaj i zamów odpowiedni akumulator już dziś!