Na czym polega filtrowanie oleju

Na czym polega filtrowanie oleju?

Olej to element konstrukcyjny maszyn i urządzeń, który ma do spełnienia wiele ważnych funkcji. Jego zadaniem jest smarowanie ruchomych części, odprowadzanie ciepła i zanieczyszczeń powstających na skutek tarcia. Chroni też układ przed korozją i negatywnym wpływem wody oraz powietrza. Standardowo w celu usunięcia zanieczyszczeń przeprowadza się wymianę oleju. Jeśli jednak ma się do czynienia z dużym układem, to rozwiązanie może okazać się uciążliwe, drogie i mało ekologiczne. Alternatywę stanowi filtracja oleju. Przeprowadzana jest przy wykorzystaniu dopasowanych i uniwersalnych filtrów bez konieczności wymiany płynów. W tej kwestii specjalizuje się m.in. firma FHU Olbromski.

Skąd się biorą zanieczyszczenia w oleju?

Zanieczyszczenia mogą pochodzić z zewnątrz lub z wnętrza. Wytrącają się z powodu starzenia lub rozkładu oleju, mogą być też skutkiem ubocznym tarcia. Te pochodzące z otoczenia to chociażby pył (krzemionka), zanieczyszczenia pomontażowe i z procesu produkcyjnego, wprowadzane w trakcie prac remontowych czy serwisowych. Zanieczyszczenia w środku układów to cząstki metaliczne, korozji lub powłoki lakierniczej. Są związane z eksploatacją urządzenia. Niektórych z nich nie można dostrzec gołym okiem, dlatego wybrany system filtrujący musi radzić sobie nawet z najmniejszymi zanieczyszczeniami.

Filtracja oleju hydraulicznego

Czym charakteryzuje się filtrowanie oleju za pomocą systemów KLEENOIL?

W ofercie firmy FHU Olbromski znajduje się filtrowanie oleju hydraulicznego za pomocą systemów KLEENOIL. Wydłużają one żywotność płynów w układach, ponieważ usuwają jedynie zanieczyszczenia, bez dodatków uszlachetniających. Wpływa to na zachowanie skuteczności płynów. Filtry KLEENOIL pozwalają także zmniejszyć wydatki związane z ewentualną utylizacją, ponieważ nie wiąże się z nimi produkcja odpadów. Filtracja oleju hydraulicznego polega na wykorzystaniu systemów by-pass, które podłącza się do układu smarowania. Niewielka ilość środka smarującego jest pobierana i przepuszczana przez filtr.

Wszystko odbywa się podczas nieprzerwanej pracy oleju w układzie. Różnica w ciśnieniu nie jest odczuwalna. Filtr wytwarza się z pulpy celulozowej występującej pod postacią gęsto nawijanych na siebie włókien. Ta opcja zapewnia większą skuteczność od systemów składających się z pojedynczych filtrów. Umożliwia usunięcie niewielkich drobinek metali oraz kurzu, które nie są wyłapywane przez inne rozwiązania. Ponadto filtr pochłania i zabezpiecza wilgoć, która dostaje się do układu smarowania. Włókna wchłaniają cząstki wody i na skutek tego zatrzymują ją wewnątrz filtrów. Dzięki dokładnej metodzie filtracji możliwe staje się ograniczenie wydatków związanych z częstą wymianą oleju.

Sprawdź też: opiłki metalu w oleju

Filtrowanie oleju – FHU Olbromski

W ofercie firmy FHU Olbromski znajduje się usługa filtracji oleju w maszynach i pojazdach. Urządzenia przeznaczone w tym celu są dopasowane do wielkości układów. Proces na ogół trwa około kilku godzin, lecz jest to kwestia indywidualna, zależna od objętości i poziomu zanieczyszczeń. Firma stara się maksymalnie spełnić oczekiwania klientów, dlatego oferuje usługi przez siedem dni w tygodniu, we wskazanym przez daną osobę punkcie. Dzięki temu można uniknąć postojów maszyn i linii produkcyjnych, które wynikają z obecności zanieczyszczeń. FHU Olbromski szybko reaguje na zgłoszenia.