odbiór techniczny garażu

Odbiór techniczny garażu od dewelopera – o czym pamiętać?

Odbiór mieszkania powinien być przeprowadzony z należytą dokładnością – od tego zależy, czy dostrzeże się różnego rodzaju nieprawidłowości w wykonaniu budynku w porę. W jaki sposób się do niego przygotować? Kiedy należy sprawdzić stan garażu? Pora poznać najważniejsze informacje dotyczące tych czynności formalnych.

Odbiór techniczny budynku od dewelopera – w jaki sposób przebiega?

Procedura odbioru technicznego jest formalnością, która chroni nabywcę domu lub mieszkania przed późniejszym ponoszeniem kosztów związanych z naprawą usterek. Dzięki szczegółowemu sprawdzeniu poszczególnych elementów budynku można wykryć jego mniejsze i większe nieprawidłowości. Zidentyfikowanie ich w porę pozwala narzucić na dewelopera obowiązek naprawy różnego rodzaju usterek, przez co kupujący nie musi ponosić dodatkowych kosztów po otrzymaniu kluczy do ręki.

Odbiór techniczny mieszkania podczas którego weryfikuje się stan konkretnych elementów, najlepiej jest zlecić specjalistom, którzy nie przeoczą żadnej usterki.

Co należy sprawdzić podczas odbioru technicznego mieszkania?

Sprawdzanie stanu technicznego mieszkania odbywa się według konkretnych wytycznych. Do głównych elementów, na które zwraca się szczególną uwagę, zaliczyć można między innymi:

  • metraż – należy zmierzyć powierzchnię pomieszczeń i porównać wynik z tym, co zostało zapisane w planie;
  • stolarkę okienną i drzwiowa – należy zwrócić uwagę m.in. na szczelność okien, uszkodzenia mechaniczne; czystość powierzchni; sposób otwierania i zamykania oraz jakość wykonania parapetów (w przypadku zewnętrznych parapetów trzeba sprawdzić, czy posiada spadek, który zapobiega dostawaniu się wody do mieszkania);
  • podłogi – ni powinno być na nich żadnych uszkodzeń, pęknięć lub zarysowań; za pomocą poziomicy należy sprawdzić stan wylewek;
  • instalacje – dotyczy to sprawdzenia instalacji gazowej, grzewczej, elektrycznej, wentylacyjnej, kanalizacyjnej i wodociągowej – m.in. stanu urządzeń oraz prawidłowości rozmieszczenia;
  • jakość wykończenia – warto przyjrzeć się, czy np. na ścianie nie ma pęknięć lub niejednorodnych fragmentów powierzchni;
  • multimedia – należy zapytać, czy instalacja umożliwiająca odbiór telewizji została doprowadzona do budynku.

A co z garażem przynależnym do budynku? W jaki sposób przeprowadza się odbiór techniczny takiego obiektu?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób poddać weryfikacji technicznej pomieszczenia, które przynależą do domu. Sprawa jest prosta – kontrolę przeprowadza się w tym samym dniu, kiedy następuje odbiór mieszkania. Do obiektów tego typu należy między innymi piwnica, miejsce postojowe lub garaż. Warto zaznaczyć, że bez znaczenia jest fakt, czy położone są one w budynku czy na zewnątrz – odbiór techniczny garażu odbywa się zaraz po sprawdzeniu mieszkania.

Podczas kontroli technicznej specjaliści, których można znaleźć na https://pewnylokal.pl/dokładnie sprawdzają wymiary garażu. Dobrą wiadomością jest to, że pomyłki w kwestii dostępnej powierzchni dla auta zdarzają się rzadko. Bywa jednak, że należy wprowadzić drobne poprawki przy miejscu postojowym – np. skrócić przewody na suficie, które narusza się podczas wjeżdżania samochodem do garażu. To właśnie podczas odbioru technicznego jest czas na to, by zakomunikować tego typu usterki deweloperowi.

Jak sprawnie przeprowadzić odbiór mieszkania? Podstawowe zasady, o których warto pamiętać

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera to czynność, do której należy się dobrze przygotować. Przede wszystkim warto podejść do sprawy na chłodno, bez emocji i nie spieszyć się ze sprawdzaniem poszczególnych elementów. Na spotkanie najlepiej umówić się w godzinach, w których ma się dostęp do światła naturalnego – wtedy łatwiej jest zauważyć nawet drobne usterki.

Warto mieć pod ręką także plan mieszkania oraz zaopatrzyć się w akcesoria, które umożliwią sprawną weryfikację „podejrzanych” elementów. Przyda się między innymi aparat fotograficzny, taśma miernicza, latarka, kątownik, poziomica i wiele innych – pozornie dość nietypowych – narzędzi, które mogą pomóc w określeniu faktycznego stanu lokalu.

Najbezpieczniejszą opcją jest jednak skorzystanie z usług specjalistycznej firmy odbierającej mieszkania. Doświadczenie i wiedza z zakresu inżynierii oraz posiadanie fachowego sprzętu znacznie usprawnia cały proces i ogranicza ryzyko pominięcia jakiejś usterki. Dzięki temu ma się spokojną głowę i – co ważne – można przez to zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Późniejsze borykanie się z naprawami, których się nie zauważyło w porę nierzadko generuje duże koszty.