Profesjonalne narzędzia pneumatyczne – poznaj ich zalety, wady i najważniejsze obszary zastosowania

Coraz więcej branż przekonuje się do korzystania z narzędzi pneumatycznych. Zastępują one elektronarzędzia, gdyż znacznie dominują nad nimi w niektórych dziedzinach. Jednak klucze przemysłowe i pneumatyczne szlifierki ręczne nie są pozbawione wad. Przedstawiamy ich najważniejsze cechy i popularne obszary zastosowania. 

Najważniejsze cechy narzędzi pneumatycznych

Urządzenia pneumatyczne to mechanizmy, które wykorzystują energię sprężonego powietrza i przetwarzają ją na ruch. W wielu branżach narzędzia pneumatyczne od lat są wykorzystywane przy najważniejszych pracach warsztatowych. Zastępują w nich tradycyjne narzędzia ręczne i elektronarzędzia, które ze względu na swoje właściwości nie zawsze są najkorzystniejszym wyborem. Dlaczego zatem szlifierka pneumatyczna jest lepszym narzędziem niż elektryczna?

Urządzenia wykorzystujące sprężone powietrze mają bardzo prostą konstrukcję, co ogranicza liczbę występujących usterek i awarii. Nie sprawiają trudności w obsłudze, nie emitują spalin i pracują bardzo cicho. Ponadto szlifierka pneumatyczna prosta nie wytwarza iskier w czasie pracy, co jest istotne w środowisku łatwopalnym i wybuchowym.

Pneumatyczne narzędzia przemysłowe cenione są także za niskie koszty eksploatacji. Do pracy nie wymagają stałego poboru mocy z gniazd elektrycznych, a prąd jest potrzebny jedynie do zasilania sprężarki. 

Do najważniejszych wad pneumatycznych kluczy warsztatowych i szlifierek ręcznych należy konieczność budowy sieci. Warsztat należy wyposażyć w kompresor, system przewodów instalacyjnych i zaworów, a takie akcesoria są kosztowne. Narzędzia profesjonalne są też nieco droższe od elektronarzędzi. Utrudnienia te są jednak warte zachodu, ze względu na późniejsze długotrwałe i oszczędne użytkowanie tych niezawodnych narzędzi.

Zastosowanie narzędzi warsztatowych pneumatycznych 

Wymienione zalety narzędzi i wzrost ich parametrów użytkowych wraz z rozwojem technologicznym doprowadziły do zwiększenia popularności pneumatyki. Profesjonalne klucze pneumatyczne i inne narzędzia oferowane są w wielu typach, rozmiarach i kształtach. Coraz częściej pojawiają się też nowe maszyny ułatwiające pracę w różnych dziedzinach. W warsztatach nadal jednak dominują różnego typu szlifierki przemysłowe i klucze pneumatyczne do śrub. 

Klucze pneumatyczne do śrub

Gdy myślimy o narzędziach pneumatycznych, najczęściej przychodzi nam do głowy pneumatyczny klucz do kół samochodowych. W tej dziedzinie klucze udarowe wykorzystuje się od bardzo dawna i nadal żadne elektronarzędzia nie są w stanie ich zastąpić. Wszystkie klucze pneumatyczne do kół są wyposażone w odpowiednie wymienne nasadki. Akcesoria o podobnej konstrukcji stosuje się przy wszystkich montażach połączeń gwintowanych. 

W wielu dziedzinach przemysłu wykorzystywany jest klucz przemysłowy kątowy o różnych typach głowicy. Takie narzędzia świetnie sprawdzają się w ciasnych przestrzeniach, przy pracach w warsztatach mechanicznych i montażach w trudno dostępnych miejscach. Dobrej jakości klucz pneumatyczny do regulacji maszyn produkcyjnych znajduje się na każdym stanowisku roboczym w fabrykach. 

Precyzyjne szlifierki pneumatyczne 

Jeszcze szersze zastosowanie mają szlifierki pneumatyczne. Te narzędzia cenione są przede wszystkim za beziskrową pracę i bardzo poręczne gabaryty. Poszczególne szlifierki pneumatyczne różnią się akcesoriami roboczymi, w jakie zostały wyposażone, a także zakresem wykonywanych prac. 

Najpopularniejszym typem są szlifierki tarczowe. Występują w formie tradycyjnej szlifierki kątowej lub pionowej. Do tej grupy można zaliczyć też szlifierkę oscylacyjną i polerkę. Profesjonalna szlifierka z regulacją obrotów znajdzie zastosowanie w warsztatach blacharskich, lakierniczych, ślusarskich oraz w warsztatach majsterkowiczów. 

Szlifierka warsztatowa może mieć głowicę dostosowaną do obsługi innych akcesoriów roboczych. Szlifierki pneumatyczne proste i trzpieniowe, a także specjalistyczne urządzenia do opon są wyposażone w uchwyt roboczy, do którego można zamocować frez o dowolnym kształcie. Tego typu urządzenia wykorzystywane są gównie do precyzyjnych prac warsztatowych. 

Klucz pneumatyczny do kół i szlifierka pneumatyczna to inwestycja na długie lata. Niezawodne narzędzia szczególnie dobrze sprawdzą się w tych warsztatach, w których będą intensywnie użytkowane przez wiele godzin bez przerwy.