l4 smog

Czy możliwe jest L4, dla osób narażonych na smog?

W dzisiejszych czasach coraz większym problemem staje się zła jakość powietrza a konkretnie smog, wielu pracowników fizycznych lub takich pracujących ma powietrzu wystawia się na szkodliwe czynniki, może to niestety powodować pogarszanie się stanu zdrowia. Niewątpliwymi dowodami są tutaj dane udostępnione przez ZUS, według których z roku na rok Polacy coraz częściej korzystają ze zwolnień lekarskich z powodu chorób oddechowych za które w znacznej mierze odpowiada smog.

Smog – czym to tak naprawdę jest?

Kiedy myślimy o smogu to ta naprawdę mamy na myśli wysokie stężenie różnego rodzaju zanieczyszczeń które unoszą się w powietrzu i którymi często oddychamy, do tych substancji możemy zaliczyć zarówno szkodliwe pyły, gazy jak i inne substancje, które są zawieszone w powietrzu. 

Dla kogo niebezpieczny jest smog?

Zanieczyszczenia powietrza takie jak smog, są niebezpieczne zwłaszcza dla osób starszych, tych którzy cierpiących na przewlekłe choroby (szczególnie choroby układu oddechowego i/lub układu krążenia), a także dla dzieci i kobiet w ciąży, szczególnie narażone są dzieci jeszcze przed narodzinami, głównymi powodami są: bardzo szybki rozwój płodu, niewielka zdolność  jeszcze nie rozwiniętego dziecka do ochrony przed zanieczyszczeniami pochodzącymi  ze środowiska. Dużą rolę odgrywa tu też zwiększona wrażliwość na toksyny i pyły które przyszła matka wchłania poprzez oddychanie.

Zwolnienie lekarskie dla osób narażonych na smog- czy to możliwe?

Wielu ludzi zastanawia się nad tym czy zwolnienie lekarskie jest dostępne dla osób narażonych na smog, Coraz częściej dochodzi do sytuacji w której zanieczyszczenie powietrza przekracza normy nawet kilkukrotnie!. Część osób zadaje sobie pytanie czy w dni kiedy na dworze unosi się smog a powietrze staje się wątpliwej jakości, będą mogli nie przyjść do pracy? W chwili obecnej przepisy prawa pracy nie przewidują takiej  możliwości, aczkolwiek jest z tego pewne wyjście. Jeśli  ktoś uzna, że smog i zanieczyszczenia obecne w powietrzu mają zły wpływ na jego stan zdrowia, może udać się z wizytą do lekarza i upewnić, czy w jego przypadku praca jest w pełni bezpieczna. Poniżej przedstawiono także dostępną możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego z powodu smogu 

Praca na powietrzu a L4 z powodu smogu

Jako, że w trakcie dnia to pracownicy fizyczni np. budowlańcy pracują głównie na powietrzu i spędzają na dworze całe dnie, to ich zdrowie jest szczególnie narażone  z powodu zanieczyszczeń powietrza m.in. smogu. Przekłada się to na duże ryzyko chorób związanych z układem oddechowym a nawet śmiercią. Warto przy tym zwrócić uwagę że kilka najczęściej występujących w smogu związków chemicznych jest uważanych za mogące powodować raka. 

Więc co takim razie zrobić? w pierwszej kolejności warto udać się do lekarza, może on stwierdzić czy praca którą wykonujesz w smogu jest dla Ciebie szczególnie szkodliwa lub zagraża twojemu zdrowiu. W dalszej kolejności kiedy już będziesz mieć odpowiedni dokument, możesz  pójść z oświadczeniem od lekarza do swojego pracodawcy i mu je przedłożyć, w tej sytuacji pracodawca powinien albo skierować cię do innego rodzaju pracy, tam gdzie nie będzie zagrożenia dla zdrowia albo w sytuacji, gdy nie będzie innej dostępnej pracy, odsunąć pracownika w czasie utrzymywania się w powietrzu smogu. Warto tu zaznaczyć że pracodawca nie musi ale może wypłacać przez ten czas pensje.

Smog a L4, co zrobić aby nie chorować?

Niestety ale w obecnych czasach Polskie miasta dominują w europejskich i światowych rankingach pod względem zanieczyszczenia i problemu ze smogiem. Mimo dużych chęci i dążenia do polepszenia jakości powietrza w części miast, wciąż jest to duży problem który wymaga dużo większego zaangażowania, warto w tym momencie zastanowić się co my sami możemy zrobić, aby zadbać o czyste powietrze i własne zdrowie:

  1. Warto zwrócić uwagę na to czym ogrzewany jest wasz dom oraz czym palą sąsiedzi, smog jest efektem m.in palenia śmieciami.
  2. Jeśli macie taka możliwość warto korzystać na co dzień z komunikacji miejskiej: autobusów, tramwajów lub innego transportu, dobre dla zdrowia będzie także poruszanie się na rowerach.
  3. Dobrym pomysłem będzie także nieotwieranie okien kiedy na dworze powietrze nie jest najlepszej jakości.
  4. Należy zastanowić się nad zakupem filtru który oczyszcza powietrze w domu lub mieszkaniu, jest to szczególnie ważne gdy w domu mieszkają małe dzieci lub osoby starsze albo cierpiące na choroby dróg oddechowych.
  5. W momencie gdy w powietrzu dominuje smog a chcecie wyjść na zewnątrz warto założyć specjalne maseczki które będą dla was ochroną przed pyłami, najlepiej wybrać te z filtrem.
  6. Jeśli wiemy że w danym momencie na dworze unosi się silne zanieczyszczenie i smog, dobrym pomysłem będzie rezygnacja  z aktywności fizycznej poza domem, warto wtedy odpuścić m.in. bieganie, jazdę na rowerze czy nawet spacery.