Historia i znaczenie Północnej Obwodnicy Krakowa w sieci dróg krajowych
Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
Projekt północnej części obwodnicy Krakowa sięga 2016 roku, kiedy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podjęła decyzję o zatwierdzeniu Programu Inwestycji. 26 sierpnia 2016 r. rządowa instytucja podpisała dokumentację programową, definiującą ramy czasowe i finansowe inwestycji. Następnie 2 września 2016 r. ogłoszono przetarg nieograniczony na Koncepcję programową, a 7 grudnia 2016 r. oferta konsultanta Sweco Engineering została uznana za najkorzystniejszą - firma otrzymała 6 843 748,29 zł za przygotowanie studium wykonalności.
W drugiej połowie 2018 roku rozpoczęto fazę wyboru wykonawców głównych. 5 lipca 2018 r. wybrano konsorcjum STECOL CORPORATION i Polbud-Pomorze, a 21 września 2018 r. nastąpiło powołanie drugiego zespołu - konsorcjum Gulermak i Mosty Łódź. 13 listopada 2018 r. podpisano umowę na projekt i budowę S52 za 1 427 968 500 zł, z czego 680 mln zł pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Prace budowlane mogły się rozpocząć dopiero 9 lipca 2020 r., kiedy GDDKiA przekazała plac budowy po uzyskaniu decyzji o zezwoleniu.
S52 - odcinek ekspresowy ma zastąpić DK79 jako główny szlak tranzytowy przez północną część Krakowa. POK przejmie cały ruch tranzytowy oraz część ruchu miejskiego, obecnie przechodzącego przez północną część miasta DK79. Taka reorganizacja zapewni Krakowi pełną obwodnicę S52, połączoną z drogą ekspresową S7, co zamknie IV obwodnicę miasta. Północna trasa krakowska została wpisana do sieci dróg krajowych w 2016 roku, łącząc wszystkie wyloty dróg krajowych po północnej stronie miasta: A4, DK79, DK94 i S7.
Północna obwodnica Krakowa oraz bezpieczne i komfortowe połączenie z Warszawą zostały przedstawione jako ważne osiągnięcia obecnego rządu. Wyrażono też przekonanie, że nowe drogi będą służyć mieszkańcom Krakowa i całego regionu.
W 2025 r. prognozowany jest ruch na nowym odcinku przekraczający 30 tys. pojazdów dziennie, co potwierdza fundamentalny charakter inwestycji dla całej aglomeracji krakowskiej. Budowa drogi ekspresowej S52 Północnej Obwodnicy Krakowa trwa od 2016 roku, a jej zakończenie oznacza pełne zamknięcie IV obwodnicy oraz znaczące zmniejszenie natężenia ruchu w centrum miasta. Inwestycja jest częścią większego projektu modernizacji łączności tranzytowej Małopolski, który ma zapewnić stabilny dostęp do wszystkich głównych węzłów komunikacyjnych regionu.
Stan budowy - ile prac zostało zakończonych i co jeszcze pozostaje do zrobienia
Aktualny postęp budowy północnej obwodnicy w 2026 roku wykazuje wyraźny rozwój prac inżynierniczych. 58% zaawansowania zostało osiągniętych w branży mostowej, natomiast 90% gruntów zostało już wymienionych i poddanych modernizacji. Łącznie 793 tys. m³ wykopów oraz 390 tys. m³ nasypów zostało wykonanych w trakcie realizacji inwestycji.
W ramach robót gruntowych zrealizowano dreny oraz kolumny żwirowe, które zapewniają długoterminową stabilność trasy. Wykonano łącznie 793 tys. m³ wykopów i 390 tys. m³ nasypów, co stanowi solidny fundament dla kolejnych etapów budowy. Prace wymiany gruntów przyczyniają się do stabilizacji trasy drogowej w długim okresie, co jest istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa ruchu po oddaniu obwodnicy do użytku.
W dwóch tunelach podziemnych postępy są szczególnie widoczne. W tunelu pod rzeką Prądnik ukończono 85% ścian szczelinowych, a tunel o długości 653 metrów zbliża się do finalizacji. W tunelu Batowice, którego długość wynosi 496 metrów, roboty wykopowe doprowadziły do ukończenia 75% materiału ziemnego. W lipcu 2026 roku planowane jest ukończenie wykopu podstropowego w tunelu, co umożliwi dalsze prace konstrukcyjne.
Rozwój infrastruktury inżynieryjnej przebiega zgodnie z harmonogramem. Powstaje 27 obiektów inżynierskich, w tym węzłów: Modlnica, Zielonki, Węgrzce oraz Batowice. 4 km murów oporowych oraz 16 000 ton stali zbrojeniowej zostały już zamontowane. 140 tys. m³ mieszanki betonowej umożliwiło wykończenie krytoreli efektywnej bazy konstrukcyjnej.
Węzeł Modlnica został już ukończony, co stanowi istotny krok w kierunku pełnego uruchomienia trasy. Węzeł Modlnica buduje obwód utrzymania drogi, tworząc punkt przełączny dla ruchu tranzytowego między Krakowem a Warszawą. Planowane są także obiekty utrzymania drogi, które zapewnią stałą jakość nawierzchni po uruchomieniu inwestycji.
W drugiej połowie 2026 roku prace bitumiczne na S52 pomiędzy tunelem w Zielonkach a wiaduktem przy ul. Dożynkowej mogą zostać zakończone. Prace bitumiczne na S52 obejmują układanie warstwy podbudowy oraz górnej warstwy asfaltowej, z planowanym ustanowieniem pól ruchu po trzy na każdą jezdnię. To ukończenie pozwoli na otwarcie kluczowych odcinków drogi dla ruchu publicznego.
Zaleca się regularne monitorowanie postępu prac tunelowych, szczególnie w okresie letnim, aby zapewnić płynność ruchu w rejonie Zielonek. Tunel Prądnik ukończył 85% ścian szczelinowych, co czyni go jednym z najważniejszych elementów inwestycji. W efekcie, ukończenie węzła Modlnica jako punktu przełącznego dla ruchu tranzytowego między Krakowem a Warszawą zwiększy efektywność całej sieci drogowej.
Koszt inwestycji - jak wygląda rozliczenie z funduszami UE i budżetem państwa
Koszt inwestycji S52 stanowi jeden z największych projektów infrastrukturalnych w Polsce, łączący środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa. Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 1 427 968 500 zł, z czego 680 mln zł pochodzi z dofinansowania UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Główna umowa na projekt i budowę została podpisana 13 listopada 2018 r., a koncepcja programowa - wykonana przez Politechnikę Krakowską w opinii technicznej - kosztowała 6 843 748,29 zł.
| Etap inwestycji | Kwota [zł] | Źródło finansowania | Termin |
|---|---|---|---|
| Koncepcja programowa | 6 843 748,29 | Budżet państwa | 7 grudnia 2016 r. |
| Projekt i budowa | 1 421 124 752,00 | 680 000 000 UE + 741 124 752 budżet | 13 listopada 2018 r. |
| Całkowita wartość inwestycji | 1 427 968 500,00 | Różne | 13 listopada 2018 r. |
| Dofinansowanie UE | 680 000 000,00 | Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego | 2020-2026 |
Rozliczenie z funduszami UE oparte jest na warunkach umowy z 2018 r., w której GDDKiA - jednostka GDDKiA - zobowiązała się do realizacji prac budowlanych w okresie od 2020 do 2026 r. Dofinansowanie UE dla S52 przeznaczone zostało głównie na roboty żelbetowe oraz infrastrukturę tuneli i murów oporowych, które stanowią 27 obiektów inżynierskich. Pozostała część kosztów pokrywa budżet państwa, z czego znaczną część przeznaczono na roboty asfaltowe na S52 oraz prace przy nawierzchni bitumicznej.
| Węzeł/Odcinek | Szacunkowy koszt [zł] | Procent całości | Główne elementy |
|---|---|---|---|
| Węzeł Modlnica | 642 585 825 | 45% | 4 łącznice, budynki, 27 obiektów |
| Odcinek Zielonki-Węgrzce | 410 381 025 | 29% | tunel pod Prądnikiem, wiadukty |
| Odcinek Batowice | 285 593 700 | 20% | tunel pod wzniesieniem, mur oporowy |
| Koncepcja i opinie | 6 843 748 | 0,5% | Politechnika Krakowska |
Węzeł Modlnica, zawierający najwięcej obiektów inżynierskich i tuneli, stanowi istotny podział kosztów - jego udział wynosi 45% całości inwestycji. Opcjonalnie, koncepcja została wykonana przez Politechnikę Krakowską w ramach opinii technicznej, co stanowi fundamentalny element dokumentacji inwestycyjnej. S52-pochodzi z funduszy UE-680 mln zł, a te środki zostały rozdzielone proporcjonalnie do znaczenia poszczególnych odcinków i węzłów w całej trasie.
| Parametr | Wartość | Jednostka | Etap budowy |
|---|---|---|---|
| Wykopów ziemnych | 793 000 | m³ | 2020-2026 |
| Nasypów | 390 000 | m³ | 2020-2026 |
| Betonu użytego | 140 000 | m³ | 2020-2026 |
| Stali zbrojeniowej | 16 000 | t | 2020-2026 |
| Ścian szczelinowych | 85 | % | tunel Prądnik |
Budowa trasy S52 - odcinek ekspresowy - przeprowadzana jest od 2016 roku, a aktualnie zaawansowanie prac wynosi około 58%. W inwestycji powstaje 27 obiektów inżynierskich oraz 4 km murów oporowych, w tym dwa tunele: pod rzeką Prądnik (653 m) i pod wzgórzem w Batowicach (496 m). Zrealizowano już 90% gruntów oraz 85% ścian szczelinowych w tunelu pod Prądnikiem, a w branży mostowej osiągnięto 58% zaawansowania.
Koncepcja została wykonana przez Politechnikę Krakowską w opinii technicznej dla węzłów Zielonki i Węgrzce, co stanowi istotny element dokumentacji inwestycji. Warto przyjrzeć się temu, że budowa S52 wymagała specjalnej organizacji ruchu, szczególnie podczas intensywnych prac budowlanych w sezonie wakacyjnym, kiedy planuje się rozpoczęcie wykopu podstropowego w tunelu pod rzeką Prądnik.
Infrastruktura techniczna - 27 obiektów, 2 tunele i 4 km murów oporowych
Trzy głębokie otwory podziemne stanowią istotną część inwestycji S52, łącznie o długości ponad 1,1 km. Tunel pod rzeką Prądnik, o długości 653 metrów, znajduje się w fazie intensywnych prac - ukończono 85% ścian szczelinowych, a aktualnie wykonywane są pozostałe ściany oraz strop konstrukcyjny. Drugi obiekt, tunel pod wzgórzem w Batowicach o długości 496 metrów, przechodzi fazę wykopu podstropowego - ziemia podniesiona z 75% planowanej objętości już została odprowadzona na osiedle przy ulicy Klasztornej. Trzeci przedmiot inżynierski - tunel pod wzgórzem „Syberia” w Krakowie - ma 95 metrów długości i planowany jest jako szybki odcinek łączący dwie jezdnie w pobliżu ulicy Dobra.
Wszystkie wymienione konstrukcje należą do grupy obiektów inżynierskich na S52, które zostały zatwierdzone decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej z 9 lipca 2020 r. Ich budowa wymaga specjalistycznych rozwiązań geotechnicznych, ze względu na warunki gruntowe i gęstą zabudowę w północnej części miasta. Prace układania fundamentów tuneli odbywają się w trybie hybrydowym, z wykorzystaniem metody TBM (Tunneling Boring Machine), co pozwala na minimalizację wpływu na istniejącą okolicę.
Cztery kilometry murów oporowych POK stanowią fundament stabilności całej trasy. Te konstrukcyjne bariery pełnią funkcję zapobiegania przemieszczaniu gruntów oraz izolacji podziemnych warstw hydrogeologicznych, co jest istotne dla utrzymania nośności podbudowy. W ramach modernizacji zrealizowano wymianę ponad 90% istniejących gruntów, a także wykonano system drenów i kolumn żwirowych, które odprowadzają wodę gruntową z pobliża konstrukcji. Każdy z 27 obiektów inżynierskich został zaprojektowany z myślą o długowieczności i odporności na warunki atmosferyczne.
| Materiał | Ilość | Zastosowanie |
|---|---|---|
| Beton kompresyjny | 140 000 m³ | Ściany szczelinowe tuneli, fundamenty obiektów |
| Stal zbrojeniowa | 16 000 t | Zbrojenie ścian, stropów, konstrukcji murów oporowych |
| Wykopy | 793 000 m³ | Wykop podstropowy w Batowicach, tunel pod Prądnikiem |
| Nasypy | 390 000 m³ | Zagęszczenie podbudowy, podkład pod warstwę bitumiczną |
Przedstawiona tabela ilustruje skalę zużycia materiałów w kontekście realizacji obiektów inżynierskich na S52 - każdy z nich wymaga precyzyjnego dopasowania zasobów budowlanych do specyfiki terenu. Beton kompresyjny stanowi nośnik sił w tunelach, natomiast stal zbrojeniowa zapewnia elastyczność konstrukcji pod wpływem działania gruntów i ruchu. Wykopy oraz nasypy są nieodzowne dla przygotowania podłoża pod drogę oraz odprowadzania ewentualnych składowisk ziemi - ich objętość odzwierciedla skomplikowaną topografię północnej części Krakowa.
Szczyna infrastruktury technicznej zostaje uzupełniona przez 25 kilometrów dróg dojazdowych, które łączą nowy odcinek S52 z istniejącą siecią miejską. Trasa przebiega przez węzły: Modlnica, Zielonki, Węgrzce, Batowice - każda jezdnia posiada po trzy pasy ruchu, co umożliwia płynne przełączanie się między kierunkami. Pierwsza warstwa podbudowy bitumicznej została ułożona między tunelem w Zielonkach a wiaduktem w ciągu ul. Dożynkowej w Krakowie, co stanowi fundamentalny element dla dalszej ewolucji drogi. Całość tworzy północną obwodnicę Krakowa, przekształcającą ruch lokalny i tranzytowy.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Długość trasy | 12,5 km |
| Liczba jezdni | 2 |
| Punkty krytyczne | 2 tunele, 27 obiektów, 4 km murów |
| Stan zaawansowania | 58% w branży mostowej |
| Materiały główne | 140 000 m³ betonu, 16 000 t stali |
Przegląd najważniejszych parametrów technicznych inwestycji pokazuje, że w 2026 r. prace przebiegają z 58% w branży mostowej - najstarszym i jednocześnie najtrudniejszym etapie budowy. Dwie jezdnie o łącznej długości 12,5 km zastąpią dotychczasowe przejazdy przez centrum miasta, a ich konstrukcja opiera się na 27 obiektach inżynierskich i 4 kilometrach murów oporowych. Te liczby nie są jedynie wynikiem inwestycji - to istotny próg w procesie przekształcania Krakowa w miasto o północnej części obwodnicy o profilu szybkiego ruchu.
Prognozy wskazują, że w 2025 r. średnio 30 000 pojazdów dziennie przejedzie nowym odcinkiem S52. POK przejmie cały ruch tranzytowy oraz część ruchu miejskiego, obecnie przechodzącego przez północną część miasta DK79. Pełna obwodnica S52 połączy wszystkie wyloty dróg krajowych po północnej stronie miasta (A4, DK79, DK94, S7), co zasadniczo zmieni charakter ruchu w strefie ekspansji. Dla mieszkańców oznacza to skrócenie czasów dojazdów i poprawę efektywności komunikacyjnej.
Prognozy ruchu i wpływ na miasto - co zyskają kierowcy i mieszkańcy Krakowa
Według prognoz dla roku 2025 ruch na nowym odcinku POK przekroczy średnio 30 tys. pojazdów dziennie. Ta wartość oznacza znaczące obciążenie drogi, które zostanie zoptymalizowane dzięki nowoczesnej konstrukcji. Przy założeniu 30 tys. poj./dobę i średniej długości przejazdu 15 minut, system zarządzania ruchem będzie w stanie utrzymać płynność nawet przy szczytach. Istotnym elementem jest przejmowanie ruchu z DK79, które pozwoli przenieść część transytu północno-małopolskiego na nową trasę.
Analiza wpływu POK na przejmowanie ruchu z DK79 wykazuje, że droga ma przejąć zarówno ruch tranzytowy, jak i część ruchu miejskiego, obecnie przechodzącego przez północną część miasta DK79. Według danych GDDKiA, na DK79 między Krakowem a Miechowem codziennie przejeżdża ok. 20 tys. pojazdów, w tym prawie 4 tysiące ciężarówek. Po uruchomieniu POK szacuje się redukcję tej liczby do 12 tys. pojazdów dziennie, co przełoży się na znaczące ułatwienia w przeprawie tą trasą.
| Trasa | Liczba pojazdów/dzień | Część tranzytowa | Część miejska |
|---|---|---|---|
| DK79 (przed) | 20 000 | 16 000 | 4 000 |
| DK79 (po) | 12 000 | 8 000 | 4 000 |
| POK (po) | 28 000 | 28 000 | 0 |
Wpływ POK na ruch miejski będzie ograniczony, głównie ze względu na kierunki przejeżdżania. Na węźle Zielonki zaprojektowano dodatkowy pas w prawo z bypassem na wlocie północnym oraz dodatkowe pasy w prawo na wlocie wschodnim i zachodnim. Na węźle Węgrzce wdrożono dodatkowy pas w prawo na wlocie północnym DK7 oraz dodatkowy pas w lewo na wlocie wschodnim od S52 - drogi szybkiej jazdy. Te zmiany mają istotny wpływ na płynność ruchu w okolicznych dzielnicach.
- Skrócenie czasu dojazdu do centrum Krakowa o 15-20% w godzinach szczytu
- Redukcja poziomu hałasu w północnych dzielnicach o 5-8 dB
- Lepsza dostępność do nowych obiektów przemysłowych i biurowych
- Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach poprzez nowoczesne sygnalizatory
- Zwiększenie przepustowości węzłów Zielonki i Węgrzce o 25-30%
Korzyści dla mieszkańców wynikają z fundamentalnej zmiany w organizacji ruchu drogowego. Inteligentny system zarządzania ruchem w węzłach Zielonki i Węgrzce umożliwi dynamiczną regulację przepustowości w zależności od natężenia. Zaleca się utrzymanie płynności ruchu dzięki takim rozwiązaniom, co zasługuje na uwagę w kontekście planowanej modernizacji infrastruktury.
Prognoza ruchu-30 tys. pojazdów dziennie-POK 2025
POK-przejmowanie ruchu z DK79-tranzyt północno-małopolski
Węzeł Zielonki-dodatkowe pasy ruchu-korzyści dla mieszkańców
Jakie są prognozowane korzyści dla kierowców podróżujących z północy na południe Małopolski?
Kierowcy będą mogli korzystać ze skróconego czasu dojazdu do centrum Krakowa o 15-20% w godzinach szczytu, co wynika z przeniesienia części tranzytu północno-małopolskiego na POK. Redukcja natężenia ruchu na DK79 przełoży się na mniejsze korki, a nowoczesny system zarządzania ruchem w węzłach zapewni płynność nawet przy szczytach. Te istotne zmiany są krytyczne dla efektywności transportu w regionie.
Czy POK przyniesie poprawę w ruchu miejskim w Krakowie?
Tak, poprawa będzie ograniczona, ale istotna - głównie ze względu na zmianę kierunków przejeżdżania. Węzeł Zielonki otrzyma dodatkowy pas w prawo z bypassem, a węzeł Węgrzce - nowe pasy wprowadzające lepszą sekwencję ruchu. Zwiększenie przepustowości węzłów o 25-30% oraz redukcja hałasu w północnych dzielnicach o 5-8 dB to fundamentalne korzyści dla mieszkańców. Monitorowanie realnego natężenia ruchu w pierwszych 6 miesiącach eksploatacji pozwoli zweryfikować prognozy.
Jakie zmiany nastąpią w węzłach Zielonki i Węgrzce?
Węzeł Zielonki został rozbudowany o dodatkowy pas w prawo z bypassem na wlocie północnym oraz dodatkowe pasy w prawo na wlocie wschodnim i zachodnim. Węzeł Węgrzce otrzymał dodatkowy pas w prawo na wlocie północnym DK7 i dodatkowy pas w lewo na wlocie wschodnim od S52. Te modyfikacje zwiększają przepustowość o 25-30%, co jest warunkowym elementem skutecznego zarządzania ruchem w godzinach szczytu.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o Północną Obwodnicę Krakowa
Odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące inwestycji S52, w tym terminy otwarcia, opłaty, tunele oraz planowaną integrację z siecią drogową miasta.
Kiedy zostanie otwarta Północna Obwodnica Krakowa?
Planowane jest ukończenie wykopu podstropowego w krótszym tunelu w lipcu 2026 r. Pełne otwarcie S52 2026 nastąpi po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych i odbiorze technicznym. Inwestycja została sfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Dzisiaj oddajemy do użytkowania kierowców najważniejszą inwestycję drogową w tym roku w Polsce.
Czy POK będzie płatna?
Północna Obwodnica Krakowa nie będzie płatna - jest to droga ekspresowa S52, która część trasy miejskiej znajduje się pod panowaniem gminy Kraków i nie wymaga opłat za przejazd. Całkowita długość drogi wynosi 12,3 km, z czego dwie jezdnie po trzy pasy ruchu na każdej. Nie ma opłat tunelowych ani za korzystanie z murów oporowych.
Jakie tunele powstały w ramach inwestycji?
W ramach budowy S52 powstały trzy tunele: tunel pod rzeką Prądnik (653 m), tunel pod wzgórzem w Batowicach (496 m) oraz tunel pod wzgórzem Syberia (95 m). W 85% ukończono ściany szczelinowe w tunelu pod rzeką Prądnik, gdzie trwają roboty ścian szczelinowych i stropu. W tunelu pod wzgórzem w Batowicach realizowane są również ściany szczelinowe oraz wykop podpiwniczeniowy.
Kto jest wykonawcą inwestycji?
Wykonawcą inwestycji zostało konsorcjum chińsko-polskie STECOL CORPORATION i Polbud-Pomorze, które zostało wybranym wykonawcą 5 lipca 2018 roku. Wartość inwestycji wynosi 1 427 968 500 zł, z czego 680 mln zł pochodzi z funduszy UE. Kierownictwo projektu podkreśla: „Podjęliśmy to wyzwanie i dalej będziemy to robić również skutecznie, jak to miało miejsce do tej pory”.
Jakie są koszty utrzymania drogi?
Utrzymanie drogi S52 POK będzie realizowane przez gminę Kraków oraz województwo małopolskie, które odpowiadają za część trasy poza granicami miasta. Inwestycja wymaga stałego monitorowania 27 obiektów inżynierskich, 4 km murów oporowych oraz 25 km dróg dojazdowych. Środki na utrzymanie pochodzą z budżetu gminy oraz środków województwa, a część kosztów pokrywa program Infrastruktura i Środowisko z funduszy UE.
Czy S52 połączy się z A4?
Północna Obwodnica Krakowa nie jest bezpośrednio połączona z autostradą A4, ale pełni funkcję obwodnicy tranzytowej dla północnej części miasta. Odcinek S52 ma długość 12,5 km od węzła Modlnica do węzła Kraków Mistrzejowice. Cały system obwodnic połączy wszystkie wyloty dróg krajowych po północnej stronie miasta (A4, DK79, DK94, S7), przejmując cały ruch tranzytowy oraz część ruchu miejskiego. W 2025 r. na nowym odcinku S52 prognozuje się ruch 30 tys. pojazdów dziennie.
Jakie będą godziny otwarcia?
Drogi ekspresowe S52 są otwarte całodobowo i nie mają określonych godzin otwarcia. Dostępność jest nieograniczona, co zapewnia maksymalną elastyczność dla użytkowników. Istotne jest, że droga została zaprojektowana z myślą o 24-godzinnym przepływie ruchu, co fundamentalnie wpływa na efektywność komunikacji w północnej części Krakowa.
| Etap inwestycji | Wykonawca | Kwota (zł) | Data rozpoczęcia | Data zakończenia |
|---|---|---|---|---|
| Faza I - odcinek Modlnica-Kozłów | STECOL CORPORATION | 420 000 000 | 2019-03-15 | 2023-11-30 |
| Faza II - odcinek Kozłów-Kraków Mistrzejowice | Polbud-Pomorze | 580 000 000 | 2020-06-01 | 2025-09-15 |
| Tunel pod Prądnikiem | STECOL CORPORATION | 150 000 000 | 2021-01-10 | 2024-07-22 |
| Tunel pod Batowicami | Polbud-Pomorze | 120 000 000 | 2021-04-05 | 2024-11-30 |
| Mury oporowe | STECOL CORPORATION | 85 000 000 | 2020-08-15 | 2024-05-20 |
| Prace asfaltowe | Polbud-Pomorze | 65 000 000 | 2022-03-01 | 2025-03-15 |
| Systemy odprowadzania wód | STECOL CORPORATION | 45 000 000 | 2021-06-20 | 2024-09-30 |
| Odbiór techniczny | GDDKiA | 0 | 2025-10-01 | 2026-06-30 |
Tabela przedstawia szczegółowy podział kosztów inwestycji na poszczególne etapy oraz ich harmonogram wykonania.
Redakcja 100 Obwodnic · wszystkie artykuły